Ani zahanbenie nad minulosťou nie je dôvod na mazanie výsledkov z Google?

Týždenný newsletter Bez názvu z 19. februára 2023.

Ani zahanbenie nad minulosťou nie je dôvod na mazanie výsledkov z Google?
Týždenný newsletter Bez názvu z 19. februára 2023.

Najvyšší súd Argentíny ešte vlani riešil zaujímavý (a z mnohých strán podnetný) prípad v súvislosti s takzvaným právom na zabudnutie, čo je najmä v Európskej únii zaužívaný pojem pre právo na vymazanie osobných údajov. Najčastejšie sa spája s vymazaním chúlostivých informácií z výsledkov vyhľadávania v Google.

Inšpirovať sa ním nechala moderátorka Natalia Denegri, ktorá začala kariéru ešte v Argentíne, ale preslávila sa až v USA. Odkazy na mladícku nerozvážnosť jej začali byť nepríjemné a preto Google požiadala o ich vymazanie. Nakoniec neuspela.

Koncom 90. rokov minulého storočia sa Denegri verejne angažovala v prospech futbalového manažéra Guillerma Coppolu, ktorý v 80. a 90. rokoch pracoval pre Diega Maradonu. Polícia v roku 1996 v Coppolovom byte našla vázu so štyristo gramami kokaínu. Bol zadržaný, obvinený a vo väzbe strávil 97 dní. V tom čase sa mali šíriť klebety, že drogy ďalej predával rôznym celebritám.

Zadržaná bola aj vtedy 20-ročná vychádzajúca celebrita Denegri, prepustená však bola bez obvinenia. Bulvárne média ju v tom čase volali „Coppolove dievča“.