Drevenica v Čičmanoch, domy pri Nitre. Expolicajtom už berú majetky

Najďalej je výkon trestu prepadnutia majetku u Norberta Paksiho, konkurzný správca ho už rozpredáva.

Drevenica v Čičmanoch, domy pri Nitre. Expolicajtom už berú majetky
Na predaj už len za 5 525 eur. Konkurzný správca sa pokúša už druhýkrát predať motorku BMW C650 GT odsúdeného Paksiho. Za 6 500 eur ju nechcel nik. Foto - BMW Motorrad

Prvým policajtom a niekdajším policajným funkcionárom z éry Smeru začali brať majetok potom, čo ich Špecializovaný trestný súd odsúdil na trest jeho prepadnutia v súvislosti so zneužívaním právomocí, s korupciou a ďalšími trestnými činmi.

Po takomto treste ide všetok majetok odsúdeného do konkurzu.

Konkurzný správca v ňom zistí, čo všetko odsúdený vlastní a v akej hodnote, majetok rozpredá a z takto získaných peňazí vyplatí dlhy, napríklad hypotéku. Peniaze, ktoré potom ostanú, si nechá štát.

  • Ak ešte neodoberáte môj newsletter Bez názvu, môžete sa prihlásiť na jeho odber za akciovú cenu 3,90 eura/mesiac počas prvých 6 mesiacov odberu. Využite ponuku na tomto odkaze. Úplný prístup k obsahu adamvalcek.sk si môžete kúpiť za akciovú cenu 7,90 eur/mesiac na prvých 6 mesiacov na tomto odkaze (namiesto 20 eur/mesiac).

Na ulici s Gašparom

V uplynulých týždňoch vyhlásil Okresný súd Žilina konkurzy na majetok troch bývalých policajtov. Pravdepodobne najznámejší z nich je bývalý riaditeľ policajnej finančnej spravodajskej jednotky Pavol Vorobjov (39).

📸
Majetky odsúdených expolicajtov si môžete pozrieť v galérii na webe plus7dni.pluska.sk.

„Je to prvý konkurz politicky exponovanej osoby v slovenskej histórii,“ uvádza hlavný analytik portálu FinStat.sk Pavol Suďa.

Finančná spravodajská jednotka má na starosti analýzu trans­akcií, ktoré jej ako podozrivé hlásia najmä banky. Vorobjov sa priznal (tu nájdete rozsudok, tu nájdete priebeh konkurzu), že najmenej od roku 2012 svoju funkciu zneužíval. Napríklad na neoprávnené lustrácie v policajných databázach. Alebo si nechával platiť za vynášanie citlivých informácií o tom, aké transakcie jeho kolegovia preverujú.

Celkovo sa Vorobjov priznal k deviatim skutkom v kauze Očistec. Medzi nimi aj k podpore bödörovcov, teda údajnej zločineckej skupiny vo vedení polície za éry Smeru, na ktorej vrchole podľa špeciálnej prokuratúry mal byť syn majiteľa bezpečnostnej agentúry Bonul Norbert Bödör.

Čo všetko Vorobjov vlastní, nie je nateraz známe. Konkurz na jeho majetok sa totiž začal iba nedávno a prvotný súpis trvá niekoľko týždňov. Známe je, že s manželkou vlastnia novopostavený rodinný dom v nitrianskej mestskej časti Janíkovce. Neďaleko odtiaľ býva obžalovaný bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.