ESĽP zisťuje, či pri odpočúvaní Fica nezneužili právo. Je to už druhý takýto prípad

Pre krajinu je v takomto prípade ťažšie vyvrátiť podozrenia, pretože ľudskoprávny súd to posudzuje prísnejšie.

ESĽP zisťuje, či pri odpočúvaní Fica nezneužili právo. Je to už druhý takýto prípad
Pavol Gašpar, Robert Fico a Miroslav Bödör. Foto - PZ SR via Aktuality.sk

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) si vyžiadal od Slovenska podklady a vysvetlenia k odpočúvaniu poľovníckej chaty v obci Čifáre, na ktorej sa v roku 2021 stretával predseda Smeru Robert Fico s viacerými advokátmi a podnikateľom Miroslavom Bödörom. 

Spoločne tam preberali vývoj trestných stíhaní proti niekdajším verejným funkcionárom z éry predchádzajúcich vlád Smer a tiež proti synovi M. Bödöra Norbertovi.

Na ESĽP sa so sťažnosťou proti odpočúvaniu obrátil R. Fico ešte začiatkom leta. 

To, že súd požiadal, aby sa Slovensko k sťažnosti vyjadrilo znamená, že ju vníma ako zmysluplnú. Podrobnosti o nej zverejnil ESĽP v pondelok 27. novembra. Ministerstvu spravodlivosti bola oznámená pred tromi týždňami.

Druhý výnimočný prípad

ESĽP k tomuto prípadu vydal aj tlačovú správu, čo sa nedeje často.

Príčinou môže byť to, že ESĽP vníma tento prípad ako exponovaný, pretože sťažovateľ sa medzičasom ujal funkcie predsedu vlády členskej krajiny Rady Európy. 

Ako druhé vysvetlenie sa ponúka vážnosť podozrení, ktoré ESĽP preveruje. Ide iba o druhý prípad v histórii Slovenska, v ktorom sa súd pýta, či orgány presadzovania práva nezneužili právo na skrytý a nedovolený účel. 

Dosiaľ bola táto téma nastolená iba v súvislosti s jedinou krajinou Európskej únie – Bulharskom. Išlo o prípad disciplinárneho stíhania sudkyne za kritické názory. Inak ESĽP dovedna riešil zneužitie práva len v krajinách, ktoré sú známe nízkou kvalitou demokracie a vlády práva – Rusko, Turecko, Ukrajina či Azerbajdžan.

Konkrétne ide o článok 18 Dohovoru o ochrane ľudských práv, ktorý má zložito znejúci názov Hranice použitia obmedzení výkonu práv: „Obmedzenia, ktoré tento dohovor pripúšťa pre uvedené práva a slobody, sa nesmú použiť na iný účel než na ten, na ktorý boli určené.“ 

V praxi ide o situácie, kedy napríklad väzba v skutočnosti neslúži na to, aby sa trestné činy riadne a nerušene vyšetrili, ale na to, aby sa umlčali nepohodlní kritici (napríklad Rusko).

Prísnejšie posudzovanie

Ak raz súd niekde vidí podozrenie zo zneužitia práva, pre dotknutú členskú krajinu Rady Európy je náročné ho vyvrátiť. Súvisí to s prísnejšími kritériami posudzovania, ktoré ESĽP definoval ešte v roku 2017.