Firma spájaná s Počiatkom na Ústavnom súde neuspela, k verejným zákazkám sa nevráti

Týždenný newsletter Bez názvu z 15. júla 2022.

Firma spájaná s Počiatkom na Ústavnom súde neuspela, k verejným zákazkám sa nevráti
Ak si myslíte, že tento článok by si mal prečítať niekto z Vašich známych, smelo mu ho prepošlite. Ďakujem.

Dobrý deň,

Ústavný súd odmietol sťažnosť spoločnosti LeikTec v súvislosti s jej výmazom z protischránkového registra. Vďaka tomu sme sa dozvedeli aj dve nové informácie o tomto prípade (nájdete ich v odrážkach nižšie, ale koho zaujíma kontext, tak nech smelo číta ďalej).

Firma LeikTec bola v minulosti spájaná s bývalým ministrom financií a dopravy za Smer Jánom Počiatkom. Podnikala s informačno-komunikačnými technológiami. Verejnosť ju môže poznať pod pôvodným menom Anext, ktoré zmenila v roku 2018.

LeikTec sa obrátila na Ústavný súd ešte v roku 2020. Okresný súd Žilina ju vtedy vymazal z Registra partnerov verejného sektora (oficiálny názov pre protischránkový register), pretože nezdokladovala, u koho nakoniec skončil zisk z jej podnikania v miliónoch eur.

Bez zápisu v protischránkovom registri spoločnosť nemôže obchodovať so štátom.

V minulosti bol LeikTec ešte pod názvom Anext významným subdodávateľom verejných IT zákaziek. Za prvej a druhej vlády Roberta Fica (Smer) sa podieľala na dodávke eHealthu - elektronických služieb v zdravotníctve, štátnych elektronických schránok a portálu Slovensko.sk alebo informačného systému finančnej správy.

Čomu sa firma venuje teraz, nevedno, jej starý web už nefunguje, nový nemá a tri roky neuložila do registra účtovných závierok svoje výkazy.

Ústavný súd o sťažnosti LeikTec rozhodol až po dvoch rokoch teraz v apríli a rozhodnutie je relatívne krátke. Ale kľúčové je, že Ústavný súd uznal, že pochybnosti Okresného súdu Žilina o tom, kde naozaj skončil zisk z IT zákaziek, boli opodstatnené.

„Dôvody (výmazu, pozn. autora) sú zrozumiteľné a dostatočne logické, vychádzajúce zo skutkových okolností prípadu a relevantných právnych noriem,“ uviedol Ústavný súd.

Účtovník a právnici

Reportér Aktuality.sk Ján Kuciak ešte v roku 2016 zverejnil niekoľko indícií, ktoré podporovali informácie z obchodných kuloárov, že prospech z Anextu má skrytým spôsobom Počiatek.

Účtovníctvo firme viedol Počiatkov priateľ Branislav Kušík.

Väčšinovú akcionárku Anextu Katarínu Hajduovú zas na valných zhromaždeniach firmy zastupoval advokát Daniel Fundárek, ktorý v minulosti pôsobil s Počiatkom a bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom v orgánoch iných firiem.

Fundárek robil aj pre IT firmu Sevitech z podnikateľskej skupiny oligarchu Jozefa Brhela, ktorého špeciálna prokuratúra tento rok obžalovala v súvislosti s údajne nevýhodnými a skorumpovanými nákupmi IT systémov finančnou správou.

Čo spája Kaliňáka s Počiatkom? Ľudia z IT firmy, ktorá zarába za Fica milióny
Firme, ktorá je spájaná s ministrom dopravy Jánom Počiatkom, poskytuje právne služby Daniel Fundárek. Bývalý kolega, advokát a kamarát ministra vnútra

Po Kuciakovej vražde jeho kolega Martin Turček z Aktuality.sk využil protischránkový zákon a upozornil Okresný súd Žilina na tieto súvislosti. Pridal k nim aj ďalšie indície, napríklad tú, že Anext sídlil v kancelárskych priestoroch, ktoré patria Brhelovej podnikateľskej skupine.

Okresný súd Žilina to začal preverovať až nakoniec neuveril, že Katarína Hajduová naozaj bola skutočnou majiteľkou Anextu. Sudca Jaroslav Macek totiž zistil, že v rokoch 2017 a 2018 došlo k účelovému prevodu akcií Anextu.

Hajduová ich v podstate darovala cyperskej firme LASERTON HOLDINGS. Macek neuveril jej výpovedi, že ich previedla zadarmo, lebo mala psychické problémy a spoločnosť podľa nej nefungovala. V skutočnosti bol vo firme nahromadený nerozdelený zisk za 11 miliónov eur. Hajduová o ňom tvrdila, že to nie sú skutočné peniaze. „Firma smerovala ku krachu a tieto peniaze som nikdy nevidela,“ tvrdila.