Imreczeho prvýkrát odsúdili, dohodol si podmienku, peňažný trest 200-tisíc eur aj šírenie osvety

Peňažný trest vyše 200-tisíc eur je podľa prokurátora najvyšší v histórii.

Imreczeho prvýkrát odsúdili, dohodol si podmienku, peňažný trest 200-tisíc eur aj šírenie osvety
František Imrecze po odsúdení.

Niekdajší prezident finančnej správy František Imrecze vo štvrtok prvýkrát vystupoval na Špecializovanom trestnom súde ako obvinený. Doteraz tam chodil na pojednávania ako svedok.Spolupracuje totiž so špeciálnou prokuratúrou a vypovedá proti niekdajším kolegom z finančnej správy a vplyvným podnikateľom z éry Smeru o korupcii či ovplyvňovaní obstarávaní informačných systémov.

Za to s ním bol prokurátor Ondrej Repa ochotný uzatvoriť dohodu o vine a treste v prvom korupčnom prípade. Súvisí s takzvaným ďakovným pre niekdajších Imreczeho podriadených. Aj táto kauza bola pôvodne súčasťou väčšieho prípadu známom pod menom Mýtnik.

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská vo štvrtok na verejnom zasadnutí dohodu schválila, ešte predtým ju navrhla mierne sprísniť o dve obmedzenia, ktoré majú mať výchovný efekt, ale o tom ešte bude reč.

Imrecze dostal trojročný trest, čo je najnižšie možné potrestanie pri takomto skutku. Ale do väzenia nenastúpi. S prokurátorom si dohodol päťročnú podmienku, čo je, naopak, najdlhšie možné skúšobné obdobie, ktoré tu pripadalo do úvahy. Počas tohto obdobia sa nesmie dopustiť žiadneho protiprávneho konania.

Záleská schválila aj navrhnutý peňažný trest 202-tisíc eur. Repa po vyhlásení rozsudku komentoval, že ide o najvyšší peňažný trest v histórii krajiny.