Imreczeho výpoveď proti Brhelovcom musela ich obhajcov potešiť (5. deň)

Bývalý šéf daniarov zopakoval, že mu oligarcha dorovnával plat.

Imreczeho výpoveď proti Brhelovcom musela ich obhajcov potešiť (5. deň)
František Imrecze a jeho advokát Miroslav Ivanovič na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici. Foto - Adam Valček

Bývalý šéf daniarov zopakoval, že mu oligarcha dorovnával plat. O cene IT zákaziek či utajených nákupoch hovorí to isté, čo obžalovaná partia.

Dlho očakávaná výpoveď bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho v kľúčovej časti úplatkárskej aféry Mýtnik bola prekvapujúca.

V utorok na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici síce potvrdil provízie pri obstarávaní informačných systémov, ale mnohé iné jeho vyjadrenia sú skôr v prospech šestice obžalovaných. Prekvapujúce bolo aj to, že niekdajšieho ministra financií a súčasného guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra nepriamo vykreslil ako výpalníka.

Imrecze je kľúčovým spolupracujúcim svedkom špeciálnej prokuratúry proti vplyvným oligarchom z éry Smeru. Teraz na súde vypovedá proti Jozefovi Brhelovi staršiemu, jeho synovi Jozefovi a ďalším štyrom obžalovaným.

Výsluch bývalého šéfa daniarov trval vyše šesť hodín. Bolo zrejmé, že keď odpovedal na otázky prokurátora, obhajcov i súdu, vážil slová. Niekoľkokrát sa nakrátko odmlčal, aby sa rozpamätal alebo odpoveď premyslel. V utorok podvečer už pôsobil vyčerpane. Pokračovať sa bude v stredu otázkami ďalších obhajcov.

Najneskôr vo štvrtok začne vypovedať podnikateľ s informačno-komunikačnými technológiami Michal Suchoba, ktorého firma Allexis získala utajené zákazky na kontrolné a analytické informačné systémy pre finančnú správu. Úspešne fungujú dodnes. Aj Suchoba je spolupracujúci svedok.

O utajení zákaziek

Obžaloba viní Brhela st. a bývalého riaditeľa sekcie informatiky finančnej správy Milana Gregu, že sa spolčili a nekonali ako dobrí hospodári, keď došlo k utajeným obstarávaniam informačných systémov od Allexis.

Grega však počas výpovede v októbri povedal, že Brhela st. videl prvýkrát na chodbe pred pojednávaním a nikdy s ním nekomunikoval.

Utajenie zákaziek bolo podľa prokuratúry protiprávne s cieľom vyhnúť sa verejnej súťaži. Finančná správa využila výnimku, podľa ktorej je možné citlivé zákazky zadať priamo. Môže ísť o nákup napríklad odpočúvacieho systému.

Imrecze si k tomu ako prezident finančnej správy vyžiadal stanovisko Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Vtedajší podpredseda a niekdajší vplyvný činovník Smeru Andrej Holák mu napísal, že utajený nákup analytických a kontrolných systémov na potieranie daňových podvodov je v poriadku.