Jeden slajd – sedemnásť odsúdených. Čo tomu môže chýbať?

Týždenný newsletter Bez názvu zo 14. augusta 2022.

Jeden slajd – sedemnásť odsúdených. Čo tomu môže chýbať?
Ak si myslíte, že tento článok by si mal prečítať niekto z Vašich známych, smelo mu ho prepošlite. Ďakujem.

Dobrý deň,

policajný prezident Štefan Hamran mal vo štvrtok tlačovú konferenciu. Kritizoval na nej predstaviteľov Smeru, ktorí spochybňujú protikorupčné trestné stíhania, ktoré vedú k ich bývalým nominantom.

Hamran kritizoval tiež Generálnu prokuratúru, pretože tá kritizuje políciu a špeciálnu prokuratúru za údajné prieťahy pri trestnom stíhaní predsedu Smeru Roberta Fica a bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Dalo by sa povedať, že ide iba o ďalšie pokračovanie napätých vzťahov medzi predstaviteľmi orgánov presadzovania práva.

Na tlačovej konferencii ma zaujal jeden zo slajdov Hamranovej prezentácie – zoznam právoplatne odsúdených 17 osôb. Viacerí z nich sú nominanti z éry Smeru.

„Ak začneme spochybňovať toto, môžeme roztrhať ústavu. Neviem si predstaviť, že by v Európe existoval ešte iný bývalý či súčasný premiér, ktorý by si dovolil spochybňovať súdne konanie len preto, že sú medzi obvinenými jeho nominanti,“ citujú Aktuality.sk Hamrana.

Ten slajd ma zaujal preto, že je síce fakticky správny – zobrazuje menný zoznam sedemnástich naozaj právoplatne odsúdených funkcionárov a podnikateľov, ale môže vytvárať nesprávny obraz a očakávania.