Kauza Mýtnik: súd bude zisťovať, ako stíhajú kajúcnikov (1. deň)

Začalo hlavné pojednávanie s oligarchom Brhelom pre zákazky na finančnej správe.

Kauza Mýtnik: súd bude zisťovať, ako stíhajú kajúcnikov (1. deň)
Jozef Brhel (vľavo) s obhajcami Ľudovítom Štanglovičom a Jozefom Klebercom. Foto - NMH

Prvý deň hlavného pojednávania v kauze Mýtnik potvrdil, že početná obhajoba obžalovaného oligarchu Jozefa Brhela má dva hlavné ciele – spochybniť vierohodnosť spolupracujúcich obvinených a presvedčiť, že pri nákupoch analytických informačných systémov finančnou správou nevznikla škoda 45 miliónov eur.

A predseda senátu Špecializovaného trestného súdu sudca Ján Hrubala v závere pondelňajšieho pojednávacieho dňa reagoval kladne na návrh obhajcov, ktorým chcú zistiť, či sa takzvaní kajúcnici tešia neprimeraným výhodám.

„Očakávajte žiadosť o informácie, v akom stave sú tieto konania,“ avizoval sudca Hrubala prokurátorovi špeciálnej prokuratúry Ondrejovi Repovi, že sa ho bude dopytovať ako pokročili trestné stíhania spolupracujúcich obvinených a ďalších osôb, ktoré sa v obžalobe spomínajú.

💡
Bezplatná verzia tohto článku je dostupná na webe plus7dni.pluska.sk.

Druhý oligarcha pred súdom

V pondelok doobeda sa riešila najmä ďalšia organizácia hlavného pojednávania – Jozef Brhel starší so synom Jozefom, ktorý je tiež obžalovaný, majú totiž siedmich obhajcov. Piati z nich boli na pojednávaní prítomní.

K tomu treba pripočítať obhajcov zvyšných štyroch obžalovaných. Obžalovaní s obhajcami tak netradične sedia aj na mieste pre verejnosť, pretože na typické miesto po ľavici súdu sa všetci nezmestia.

Kauza Mýtnik priťahuje širšiu pozornosť najmä preto, že medzi obžalovanými je bývalý poslanec HZDS Brhel starší. Patril k vplyvným oligarchom v pozadí politickej strany Smer. Jeho obhajcovia preto upozorňujú, že stíhanie je politicky motivované.