Kočnerovi zaistili 5,4 milióna, nárok na vyplatenie ďalších 400-tisíc eur už stratil

Kočnerov obhajca sa pýta Ústavného súdu, či je trest prepadnutia majetku férový, keď postihuje tiež legálne nadobudnutý majetok.

Kočnerovi zaistili 5,4 milióna, nárok na vyplatenie ďalších 400-tisíc eur už stratil
Šport hotel na Donovaloch, ktorý patrí do sféry vplyvu Mariana Kočnera. Aj tento hotel bol súčasťou prevodov, ktoré polícia vyšetruje pre podozrenie z podvodov s DPH. Práve s vyšetrovaním tohto prípadu súvisí zaistenie Kočnerovho majetku. Foto - Petit Press/Jozef Jakubčo
  • Prokuratúra peniaze zaistila v súvislosti s vyšetrovaním vratiek DPH pri prevodoch hotelov na Donovaloch,
  • 5,4 milióna eur je suma, ktorú Marianovi Kočnerovi vyplatila firma Penta Funding na základe dvoch investičných zmeniek,
  • výplata mala slúžiť na splatenie bankových úverov, ktoré Kočner nesplatil, pretože je vo väzení,
  • prípad smeruje na Ústavný súd, kde Kočnerova obhajoba spochybňuje právnu úpravu trestu prepadnutia majetku – pýta sa, či je správna, keď postihuje aj legálne nadobudnutý majetok,
  • nároky z ďalších šiestich investičných zmeniek sú už premlčané, ďalšie dve sa premlčia o mesiac,
  • Kočner zmenky nenechal v banke, polícia ich doteraz nenašla,
  • nikto zmenky nepredložil na výplatu a nikto nežiada ani ich umorenie,
  • investičné zmenky sú Kočnerov pravdepodobne najväčší a najlikvidnejší majetok.

Špeciálna prokuratúra zaistila viacnásobne trestne stíhanému Marianovi Kočnerovi 5,4 milióna eur. Ide o peniaze, ktoré Kočnerovi vyplatila spoločnosť Penta Funding na základe splatných investičných zmeniek.

Kočner si ich kúpil v roku 2015 a splatné boli minulý rok. Prostriedky zo zmeniek mali slúžiť na splatenie dvoch úverov, ktoré si Kočner v minulosti vzal z Privatbanky, ktorá tiež patrí do investičnej skupiny Penta.

Pretože prokuratúra peniaze zaistila, k splateniu úverov nedošlo a banka sa bude musieť prihlásiť do prípadného konkurzu, ak bude Kočner v budúcnosti právoplatne odsúdený na trest prepadnutia majetku.

Kočner je od konca júna 2018 vo väzení. Najprv bol vo vyšetrovacej väzbe. Od januára 2021 je právoplatne odsúdený a odpykáva si 19-ročný trest za sfalšovanie zmeniek televízie Markíza.

Od októbra 2018 do mája 2021 bolo postupne splatných všetkých 24 investičných zmeniek Penta Funding v súhrnnej hodnote 11,7 milióna eur, ktoré si Kočner kúpil.

Nároky z viacerých z nich sa medzičasom už premlčali, čo znamená, že Penta ich nemusí vyplatiť ani v prípade, že by ich niekto predložil na výplatu.

Nové zaistenie majetku viedlo k tomu, že Kočner sa obrátil na Ústavný súd. Jeho obhajca tvrdí, že právna úprava trestu prepadnutia majetku je nespravodlivá a nie je v súlade s európskou smernicou o konfiškácii majetku.

Ústavný súd posudzuje ústavnosť trestu prepadnutia majetku už v inom prípade.

O zaistení dvoch zmeniek informovali ako prvé Aktuality.sk.

Je to fér, ak išlo o legálne peniaze? pýta sa obhajca

Prokuratúra zaistila 5,4 milióna eur zo zmeniek ešte vlani v decembri. Teraz proti tomu Kočner podal ústavnú sťažnosť.