Mika nevie nájsť papiere k svojej polmiliónovej investícii do J&T

Stratená investícia Václava Miku pripomína, že majetkové priznania sú stále nefunkčné a riešenie je v nedohľadne.

Mika nevie nájsť papiere k svojej polmiliónovej investícii do J&T
Od minulého roka vedie Václav Mika rozpočtovú organizáciu Slovakia Travel. Rieši podporu cestovného ruchu a propagáciu Slovenska. Zastrešovala napríklad Expo v Dubaji, kde sa objavilo slovenské vodíkové auto aj lyžiarka Petra Vlhová. Foto - Instagram/@petravlhova13

Niekdajší dlhoročný manažér v médiách Václav Mika stratil drobnosť zo svojho finančného majetku - tri papierové akcie, ktorých hodnota teraz môže byť asi pol milióna eur.

Vyplýva to z informácií zverejnených na úradnej tabuli Okresného súdu Bratislava III.

Mika sa na súd obrátil, aby stratené akcie umoril. Umorenie znamená, že súd zverejnil výzvu, aby sa prihlásil ktokoľvek, kto ich má pri sebe. Zároveň zakázal ich prevody a vyplatenie. Táto výzva je na úradnej tabuli súdu zavesená jeden rok. Ak sa dovtedy nikto neprihlási, súd vydá uznesenie, ktorým stratené akcie nahradí.

Od minulého roka je Mika opäť vo verejnej funkcii - riadi rozpočtovú organizáciu Slovakia Travel na podporu cestovného ruchu a propagáciu Slovenska v zahraničí.

💡
Bezplatná verzia tohto článku je dostupná na webe Plus 7 dní.

Už sa investuje inak

Z informácií na úradnej tabuli súdu vyplýva, že Mika stratil akcie firmy, ktorá sa podieľa na financovaní projektov investičnej skupiny J&T. Ide o spoločnosť J&T Investment Pool - I - SKK, čo je v podstate akási zastaraná verzia investičného fondu.

Investment Pool v názve znamená, že ide o spoločnosť, ktorá združuje prostriedky od vkladateľov akcio­nárov a tie potom ďalej investuje, čím ich zhodnocuje.

SKK odkazuje na slovenské koruny. Firma J&T Investment Pool - I - SKK totiž vznikla ešte v roku 2004, päť rokov pred vstupom Slovenska do eurozóny.

J&T Banka vysvetľuje, že akcie „poolu“ boli určené privátnym klientom banky. „Filozofiou bolo umožniť klientom participovať na úspechu skupiny J&T, keďže výnosy fondu ‚kopírovali‘ výnosy z projektov, do ktorých investovala aj skupina J&T,“ vysvetľuje banka.

„Táto štruktúra je už zastaraná a neefektívna, tento druh investície sme klientom prestali ponúkať v roku 2008 a plánujeme postupné a úplné utlmenie J&T Investment Pool,“ dodáva banka.