Mikulec tají výsledky kontroly zásahu kukláčov v Pente

Ústavný súd rozhodol v podobnom prípade, že to nie je v poriadku.

Mikulec tají výsledky kontroly zásahu kukláčov v Pente
Administratívny komplex Digital Park v Bratislave. Sídlo investičnej skupiny Penta. Foto - Penta RE

Minister Roman Mikulec (OĽaNO) nechce, aby verejnosť videla výsledky kontroly zásahu kukláčov v sídle investičnej skupiny Penta v decembri 2020.

Zásah súvisel s obvinením spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka, ktorého stíhanie Najvyšší súd SR aj generálna prokuratúra neskôr označili za nezákonné a nepodložené.

Ešte v apríli ministerstvo informovalo, že Úrad inšpekčnej služby zistil „nedostatky administratívneho charakteru“. Nevedno, čo konkrétne to znamená, pretože ministerstvo odmieta sprístupniť celý protokol s výsledkami z kontroly.

O jeho poskytnutie požiadal autor tohto článku ešte v máji. Nakoniec sa prípad dostal do rúk Mikulcovi, ktorý tvrdí, že tajnosti sú v poriadku. Ústavný súd rozhodol v podobnom prípade, že to v poriadku nie je.

💡
Bezplatná verzia tohto článku je dostupná na webe Plus 7 dní.

Neprimeraná demonštrácia sily?

V oficiálnom stanovisku z apríla ministerstvo napísalo, že vyšetrovateľka v súvislosti so zásahom v Pente porušila všeobecné pravidlo o vybavovaní úradných spisov. Podľa spomínaného pravidla ten, kto spis vybavuje, zodpovedá za vecnú a jazykovú správnosť vybavenia aj dodržanie všeobecných aj interných predpisov.

Znamená to, že „nedostatok administratívneho charakteru“ môže byť v podstate akékoľvek pochybenie - od zanedbateľného preklepu až po uvedenie nesprávnych údajov v žiadosti o zásah, napríklad s cieľom vylákať od nadriadených súhlas naň. Práve protokol z kontroly môže objasniť, aká vážna je zistená chyba.