Obžalovaný Kuruc prešiel cez polygraf a exšéf IT vysvetľoval, že Mýtnik je fikcia (4. deň)

Už v novembri na ďalšom pojednávaní môžu prísť vypovedať kajúcnici Imrecze a Suchoba.

Obžalovaný Kuruc prešiel cez polygraf a exšéf IT vysvetľoval, že Mýtnik je fikcia (4. deň)
Milan Grega (uprostred) na archívnej snímke z roku 2014 s projektovou manažérkou informačného systému Integrovaný systém Finančnej správy – správa daní (ISFS-SD). Foto - Finančné aktuality

Aj štvrtý deň hlavného pojednávania v kauze Mýtnik sa obžalovaní vo vyjadreniach vracali k tomu, že obžaloba je napísaná nejasne a preto sa im proti nej ťažko bráni, lebo nerozumejú, čo protiprávne mali spáchať.

Ale napriek tomu zaznela dosiaľ najzaujímavejšia výpoveď tohto procesu. Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici vypovedal bývalý riaditeľ sekcie informatiky finančnej správy Milan Grega.

Niekdajší funkcionár finančnej správy rozprával vyše hodinu, ďalšie takmer dve hodiny odpovedal na otázky prokurátora, obhajcov i súdu. Obsiahlo, ale zrozumiteľne vysvetľoval, prečo považuje obžalovaný skutok za fikciu.

„Zakladá sa na objektívnych faktoch, ktoré sú nesprávne interpretované alebo sú v nej použité priamočiare klamstvá. Do vyšetrovacieho spisu boli naskladané informácie, ktoré sa nejakým spôsobom snažia podporiť fikciu, ktorou táto obžaloba je,“ povedal.

Špeciálna prokuratúra šesticu obžalovaných viní z korupcie a ovplyvňovania zákaziek na dodávky informačných systémov pre finančnú správu. Prokuratúra navyše tvrdí, že systémy sú predražené. Stáli vyše 60 miliónov eur.

Grega v stredu vypovedal, že cena bola výsledkom obstarávania, za ktoré on nezodpovedal. „Moje subjektívne vnímanie tej ceny, na základe mnohoročnej praxe v IT, bolo, že cena za jednotlivé komponenty sa nijak nelíšila od trhového štandardu,“ povedal.

V stredu vypovedal aj obžalovaný bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc a to tiež prinieslo zaujímavý moment. Súdu totiž predložil protokol z vyšetrenia na polygrafe – detektore lži. Prístroj neindikoval, že by klamal, keď prijatie úplatku poprel.

Na Slovensku polygraf nemá predpísanú dôkaznú silu, súdy naň však môžu prihliadať v rámci zásady voľného hodnotenia dôkazov.

Hlavné pojednávanie malo tento týždeň pokračovať aj vo štvrtok, predseda senátu sudca Ján Hrubala nakoniec termín zrušil, pretože výsluchy obžalovaných sa stihli za dva dni.

Proces preto bude pokračovať 8. až 10. novembra.

Vtedy môže  opäť vyvolať veľkú mediálnu pozornosť. Ak dovtedy Najvyšší súd stihne rozhodnúť o námietke na nezákonne zložený senát, prídu vypovedať dvaja korunní svedkovia obžaloby – spolupracujúci obvinení.

Ide o bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho a podnikateľa s informačno-komunikačnými technológiami Michala Suchobu, ktorého firma Allexis dodala daňové informačné systémy.

Ak Najvyšší súd dovtedy nestihne rozhodnúť, budú sa v novembri čítať listinné dôkazy.

Nateraz odpovedal ako jediný, pôsobil presvedčivo

Bývalého riaditeľa sekcie informatiky Gregu obžaloba viní, že sa spolčil s oligarchom Jozef Brhelom starším a nekonali ako dobrí hospodári, keď došlo k utajenému obstarávaniu informačných systémov.

Prokurátor Ondrej Repa chce dokázať, že obchody boli nevýhodné a systémy sú predražené o 45 miliónov eur.