Pátranie po vlastníkoch hausbótov, minister Karas a nové výnimky z infozákona

Týždenný newsletter Bez názvu z 18. septembra 2022.

Pátranie po vlastníkoch hausbótov, minister Karas a nové výnimky z infozákona

Minulý týždeň som v newslettri spomínal tri politicky chúlostivé novely, ktoré Mária Kolíková (SaS) posunula do pripomienkového konania pred odchodom z ministerstva spravodlivosti – Trestného zákona, Trestného poriadku a zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Kým zmeny v prvých dvoch zákonoch sú teraz špeciálne citlivé pre pretrvávajúce napätie medzi orgánmi presadzovania práva, novelizácia infozákona taká bola aj kedykoľvek v minulosti. Pretože sa pri nej vždy miešali protichodné záujmy skupín, z ktorých každá vie byť aj sama dostatočne spoločensky hlučná – na jednej strane starostovia a primátori, ministerstvo vnútra a verejné podniky v pozadí s činovníkmi, ktorí si ich ochočili a na druhej strane protikorupčné a kontrolné mimovládne organizácie, miestni aktivisti a novinári.

Nie je náhoda, že poslednú poriadnu novelu infozákona sa podarilo presadiť pred dvanástimi rokmi za premiérky Ivety Radičovej a ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, pre ktoré bolo povinné zverejňovanie zmlúv a zlepšenie verejnej kontroly dôležitou politickou témou – ktorá vtedy, po odchode netransparentnej vlády Smer-HZDS-SNS s viacerými kauzami za desiatky miliónov eur, mala širokú verejnú podporu.

Infozákon síce odvtedy prešiel desiatkou iných noviel, ale išlo o drobnosti bez zásadnejšieho vplyvu na právo na informácie alebo o zmeny, ktoré súviseli s európskymi smernicami.

Vláda Eduarda Hegera síce má ambíciu zlepšiť infozákon zapísanú aj vo svojom programovom vyhlásení a novela, ktorú pripravilo ministerstvo spravodlivosti pôsobí ako rozumný kompromis medzi fanúšikmi a odporcami transparentnosti. Ale aj tak sa mi zdá, že tento legislatívny proces bude zaujímavé sledovať.

Už základné východisko je iné než pred dvanástimi rokmi – „protikorupčný obraz“ OĽaNO je spájaný skôr s revanšom, konkrétnymi trestnými stíhaniami niekdajších funkcionárov Smeru a veľkolepými policajnými zásahmi než so snahou o systémové zlepšenia, ktoré zvyknú prinášať výsledky až s oneskorením.

Vlastnú novelu infozákona, akoby naschvál Kolíkovej, predložili aj poslanci OĽaNO.