Perp walk. Uľahčiť fotenie obvinených v putách?

Týždenný newsletter Bez názvu z 13. mája 2022.

Perp walk. Uľahčiť fotenie obvinených v putách?
Ak si myslíte, že tento článok by si mal prečítať niekto z Vašich známych, smelo mu ho prepošlite. Ďakujem.

Dobrý deň,

keď sa v roku 2020 sudca Ján Hrubala ujal funkcie predsedu Špecializovaného trestného súdu, plánoval s novinármi viesť neformálne diskusie, aby lepšie rozumeli činnosti súdu i trestným konaniam, o ktorých informujú.

Ale prišla pandémia ochorenia covid-19 a tak sa také stretnutie podarilo prvýkrát zorganizovať až tento týždeň vo štvrtok. Diskusia bola obsažná a podnetná, preto sa v tomto vydaní newslettra Bez názvu chcem podeliť s dvomi postrehmi z nej.

Pekný víkend.


Ak ešte nepodporujete moju tvorbu, prístup k týždennému newslettru Bez názvu je možné na tomto odkaze zakúpiť za akciovú cenu 3,90 eura za prvý mesiac (následne 6,90 eura/mesiac). Prístup k všetkému obsahu webu adamvalcek.sk vrátane newslettra je možné zakúpiť  na tomto odkaze za cenu 10 eur za prvý mesiac (následne 20 eur/mesiac). Na tomto odkaze je prehľad všetkých podporných balíčkov, je tam možné zakúpiť aj veľkorysý podporný balíček za 1100 eur/rok.


Fotenie obvinených v okovách

Počas diskusie s predsedom Špecializovaného trestného súdu zaznela otázka, či by nebolo možné kameramanom a fotografom uľahčiť zhotovovanie fotografií a videí obvinených, ktorí sú do areálu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku privážaní políciou alebo väzenskou strážou zo zadržania alebo z výkonu väzby, resp. trestu.

Z vyjadrení Jána Hrubalu vyplýva, že (v zásade) považuje za správne, ak médiá nemajú ľahký prístup k foteniu spútaných obvinených a odsúdených a nie je úlohou orgánov činných v trestnom konaní, súdov ani väzenskej stráže akokoľvek ich snímanie uľahčovať.