Podrobnosti z obvinenia poslanca Martina Borguľu (prehľad)

Vyšetrovanie sa má nepriamo týkať odčerpávania prostriedkov z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.

Podrobnosti z obvinenia poslanca Martina Borguľu (prehľad)
Vodojem BVS na Brečtanovej ulici v Bratislave. (ilustračné foto) Foto - Archív Petit Press/Gabriel Kuchta

NAKA prípad vyšetrovala najprv ako podozrenie z vydierania, ale neskôr špeciálna prokuratúra v prípade jedného z obvinených skutok prekvalifikovala na prijímanie úplatku. Pravdepodobne v nadväznosti na to teraz polícia zmenila kvalifikáciu aj Borguľovi. V prípade doteraz vystupoval ako poškodený a priznal, že 50-tisíc eur zaplatil ako výpalné. Na tomto vyjadrení trvá.

  • Portál zregionu.sk v utorok informoval, že Národná kriminálna agentúra obvinila poslanca Sme rodina a obchodníka Martina Borguľu.
  • Polícia obvinila Borguľu uznesením z 19. apríla. V stredu poslanec uviedol, že uznesenie mu doručené stále nebolo. Medzičasom sa 20-stranové uznesenie o vznesení obvinenia začalo šíriť na verejnosti.
  • Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra, odbor Východ, ale iný vyšetrovateľ než vystupuje v prípade trestného stíhania Roberta Fica a Roberta Kaliňáka.
  • Borguľa je trestne stíhaný za prečin podplácania, pri ktorom hrozí trest dva až päť rokov odňatia slobody.
  • Polícia začala prípad vyšetrovať pred rokom. Pôvodne sa domnievala, že Borguľa je poškodený – obeť vydierania. Poslanec preto ešte vlani v prípade vypovedal ako svedok a priznal, že z obavy o seba, svoju rodinu a reputáciu zaplatil 50-tisíc eur. Teraz ten istý prípad polícia nanovo právne posúdila a rozhodla, že ide o korupciu, nie o vydieranie a preto Borguľu obvinila.