Policajný WhatsApp iba potvrdzuje to, čo obhajcovia naznačovali roky

Týždenný newsletter Bez názvu z 11. septembra 2022.

Policajný WhatsApp iba potvrdzuje to, čo obhajcovia naznačovali roky

Trestne stíhaný predseda strany Smer Robert Fico spolu s trestne stíhaným bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom cez týždeň zverejnili útržky z údajnej komunikácie príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) okolo vyšetrovateľa Jána Čurillu.

Táto partia mala mať na komunikačnej platforme WhatsApp spoločnú skupinu. Jej existenciu v rozhovore pre Plus 7 dní priznáva bývalý vedúci operatívy NAKA Ján Kaľavský, ktorý k nej kedysi patril tiež.

Kaľavský však začal vypovedať o podozreniach z manipulácií trestných stíhaní a tak sa stal kľúčovou postavou napätých vzťahov medzi orgánmi presadzovania práva. Potom ho NAKA obvinila z korupcie, čo vnímal ako odvetu a tak ušiel do zahraničia. Medzičasom požiadal o azyl v Bosne a Hercegovine, ktorá nie je členom Európskej únie.

Časť zverejnenej policajnej komunikácie by bola osviežením diskusie, ktorá sa tu viedla koncom roka 2020 a začiatkom roka 2021 o väzbe a jej využívaní ako nátlakového prostriedku, ktorý má priviesť obvinených k spolupráci s orgánmi presadzovania práva. Pretože v podstate potvrdzuje, že sa to naozaj deje.

Slovenská advokátska komora o tom síce rozpráva už niekoľko rokov, ale bez širšej spoločenskej a politickej odozvy – čo bolo spôsobené aj chýbajúcimi dôkazmi.

Zadržiavanie a zamieňanie korešpondencie. Keď sa obvinený dostane do väzby, telefonáty a listy sú najbežnejším nástrojom sociálnej interakcie s blízkymi. Ale v prípade obvinených v kolúznej väzbe sa posielajú cez vyšetrovateľov, aby skontrolovali ich obsah – či tam nie sú otvorené alebo skryté pokyny o ovplyvňovaní vyšetrovania. Nemajú stanovené dokedy treba listy skontrolovať a posunúť ich pošte na doručenie adresátom.

V takomto systéme je potom jednoduchšie listy zadržiavať, čo môže mať bezprostredný vplyv na rozpoloženie obvineného. Dá sa takto vytvoriť napríklad situácia, aby si obvinený myslel, že o neho nikto nejaví záujem, hoci on blízkym píše každý deň – v skutočnosti pritom listy prichádzajú, ale sú zdržiavané na kontrole.