Predčasné voľby bez zmeny ústavy nepôjdu, snáď nezmenia nič iné

Týždenný newsletter Bez názvu z 20. augusta 2022.

Predčasné voľby bez zmeny ústavy nepôjdu, snáď nezmenia nič iné
Ak si myslíte, že tento článok by si mal prečítať niekto z Vašich známych, smelo mu ho prepošlite. Ďakujem.

Čítate 21. vydanie newslettra Bez názvu:

  • Čo všetko prinesie zmena ústavy, ktorú treba urobiť pre predčasné parlamentné voľby,
  • NBÚ hovorí, že sudcovia Okresného súdu Bratislava III postupovali správne, keď príslušníkom NAKA nedali utajovanú prílohu o spolupracujúcich obvinených,
  • prehliadka advokátskej kancelárie, ktorá zastupuje prominentov, vyvolala prvé kontroverzie – mohlo ísť o tzv. rybársku výpravu, ktorá je neprijateľná, naznačuje SAK,
  • pri videách s Monikou Jankovskou  chýbala zdržanlivosť, ale jeden web ich predsa len nešíril.

Dobrý deň,

minulý týždeň predseda hnutia Sme rodina a predseda parlamentu Boris Kollár prvýkrát pripustil, že rozumným riešením napätých vzťahov medzi OĽaNO a SaS sú predčasné parlamentné voľby.

V relácii televízie TA3 V politike povedal, že menšinová vláda, ktorá vznikne po demisii ministrov SaS v septembri, nebude fungovať.

„Nedá sa vládnuť v provizóriu, v menšine. (...) Potom sa tu nehrajme, že tu budeme 20 mesiacov v agónii. Položme to, poďme urobiť predčasné voľby,“ povedal.

Quid pro quo

Čím pravdepodobnejšie sú predčasné voľby, tým dôraznejšie treba upozorňovať, že tentokrát to nepôjde bez zmeny ústavy.

Uvedomuje si to aj Kollár. Ešte koncom júla podľa Rádiožurnálu RTVS avizoval, že navrhne zmenu ústavy, ktorá parlamentu umožní mimoriadne skrátiť štandardné štvorročné volebné obdobie.

„Predložím ústavný zákon o tom, aby sa vôbec akékoľvek skrátenie volebného obdobia, či tento rok alebo o desať rokov mohlo v parlamente udiať,“ zopakoval tento týždeň pre Hospodárske noviny. Zatiaľ ho nepredložil.

Naša krátka história ukazuje, že zmeny ústavy sú príliš často dôsledkom oportunistických politických dohôd a nie dlhých a hlbokých debát.

Napríklad v roku 2014 KDH podporilo zmenu ústavy o previerkach sudcov výmenou za to, že Smer súhlasil, aby bola v ústave zmienka o manželstve ako jedinečnom zväzku muža a ženy.

V tom istom roku Smer postrašil verejnosť obavami z vývozu slovenskej vody do zahraničia a tak vznikla zmena ústavy, ktorá dodnes vyvoláva posmech, pretože síce došlo k ústavnému zákazu vývozu vody, ale dostala sa tam aj výnimka a tak sme jediná krajina na svete, ktorá v ústave rieši aj také detaily, že „vodu balenú v spotrebiteľských obaloch“ je možné naďalej vyvážať.