Prekvapujúce tajnosti. Ústavný súd nepovie, kto radí jeho sudcom

Prokurátor vs. obhajca - týždenný newsletter Bez názvu z 12. marca 2023 aj o tom, koho verejné vyjadrenia o kauze Daniari sú bližšie k realite.

Prekvapujúce tajnosti. Ústavný súd nepovie, kto radí jeho sudcom
Prokurátor vs. obhajca - týždenný newsletter Bez názvu z 12. marca 2023 aj o tom, koho verejné vyjadrenia o kauze Daniari sú bližšie k realite.

Prekvapenie týždňa

Koncom februára sa mi zažiadalo vedieť, kto sú poradcovia Ústavného súdu SR a tak som podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám požiadal o sprístupnenie ich mien a informácie, pre ktorého sudcu vykonávajú činnosť. Čakal som, že Ústavný súd tieto údaje poskytne, pretože ich nevnímam ako citlivé. Ich menšia časť sa dokonca dá zozbierať z Centrálneho registra zmlúv.

Keď som si v uplynulých dňoch našiel takzvaný žltý lístok o úradnej zásielke z Kancelárie Ústavného súdu, dalo sa tušiť, že tam na to budú mať iný názor. Vedúci Kancelárie Ústavného súdu Tomáš Mosný tvrdí, že ide o osobné údaje, nemajú predchádzajúci súhlas poradcov na sprístupnenie ich mien a tak ich sprístupniť nemôžu.

Proti administratívnemu rozhodnutiu o neposkytnutí  informácií sa odvolám, čo v praxi znamená, že k otázke sprístupnenia mien a zaradenia poradcov sa vyjadrí predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan.

Odpočúvanie Fica a spol. na chate neriešili. Viedli ich k tomu kontroverzné dôvody
Týždenný newsletter z 12. februára 2023.

Prečo je to prekvapujúce

Ústavný súd Českej republiky nemá súdnych poradcov, ale tamojší sudcovia majú nárok na asistentov. Ich mená spolu s údajom, pre ktorého ústavného sudcu vykonávajú činnosť, sú verejne prístupné – súd ich zverejňuje automaticky na svojej webstránke.

„Asistenti sudcov Ústavného súdu sa výrazne podieľajú na príprave a tvorbe rozhodnutí sudcov Ústavného súdu a prispievajú tak k presadzovaniu materiálneho právneho a ústavného štátu,“ pripomína Ústavný súd ČR.

Aj na Slovensku je funkcia súdneho poradcu Ústavného súdu relatívne prestížna. Tiež pre ústavných sudcov pripravujú podklady pre ich rozhodovania či píšu koncepty samotných rozhodnutí.