Pri Kažimírovi chýba motív korupcie a bilancia protischránkového registra

Týždenný newsletter Bez názvu z 17. júna 2022.

Pri Kažimírovi chýba motív korupcie a bilancia protischránkového registra
Ak si myslíte, že tento článok by si mal prečítať niekto z Vašich známych, smelo mu ho prepošlite. Ďakujem.

Dobrý deň,

v stredu v Bratislave Transparency International Slovensko zorganizovala medzinárodnú konferenciu Kam tečú naše peniaze o protischránkovej legislatíve v Európe a na Slovensku s výbornou zostavou spíkrov (prišli sem zástupcovia iniciatívy Open Ownership, organizácie Tax Justice Norway či centrály Transparency International).

Konferencii predchádzal okrúhly stôl v utorok, kde sa za účasti ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, sudcu registrového Okresného súdu Žilina Jaroslava Maceka a ďalších kľúčových zainteresovaných strán bilancovalo šesť rokov účinnosti slovenského protischránkového registra, ktorý v roku 2016 presadila vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Pretože som sa zúčastnil okrúhleho stola a neskôr som vystúpil na konferencii (jednotlivé prezentácie nájdete tu), tak sa chcem podeliť s pocitmi a poznatkami:

Nátresk. V stredu som nebol na konferencii od rána, prišiel som až okolo desiatej. To práve v stredne veľkej konferenčnej miestnosti hotela Falkensteiner v centre hlavného mesta prezentoval advokát Andrej Leontiev z kancelárie TaylorWessing, ktorý je spoluautorom zákona o registri partnerov verejného sektora.

Už som si nemal kam sadnúť a zďaleka som nebol jediný. Konferenčná miestnosť bola taká plná, že neskôr cez prestávku organizátori dokladali stoličky. Takýto veľký záujem pretrval až do popoludňajšej diskusie, kedy záujem už trochu opadol.

Keď ma sem pred mesiacmi z Transparency International pozývali, takýto veľký záujem som nečakal, predpokladal som totiž, že ani medzi odbornou verejnosťou nepatrí protischránková legislatíva k mainstreamu.

Potešilo ma, že som sa zmýlil a dodalo energiu, že má zmysel vývoj protischránkovej legislatívy naďalej sledovať a aktívne ju využívať.