Pri prvom výsluchu na súde si kajúcnici Suchoba a Imrecze protirečili

O vplyve Brhela na finančnú správu však vypovedali zhodne.

Pri prvom výsluchu na súde si kajúcnici Suchoba a Imrecze protirečili
Bývalý prezident finančnej správy František Imrecze prichádza v utorok 20. septembra 2022 vypovedať na hlavné pojednávanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Reprofoto - News and Media Holding

O vplyve Brhela na finančnú správu však vypovedali zhodne.

Bývalý prezident finančnej správy František Imrecze a podnikateľ s informačno-komunikačnými technológiami Michal Suchoba majú za sebou desiatky výsluchov pred vyšetrovateľmi, ale žiaden na hlavnom pojednávaní súdu.

Obaja spolupracujú s orgánmi činnými v trestnom konaní. V kauze známej ako Mýtnik vypovedajú najmä o korupčnom pozadí obstarávaní informačných systémov na finančnej správe v rokoch 2012 až 2018. Svedčia aj proti oligarchom z éry Smeru Jozefovi Brhelovi a Miroslavovi Výbohovi.

V utorok sa to zmenilo a prvýkrát vypovedali pred súdom. Vo viacerých vyjadreniach sa rozchádzajú. Zatiaľ však nevypovedajú proti oligarchom.

Teraz svedčili proti Kornélii Černej a Denise Židovej. Sú to bývalé funkcionárky finančnej správy. Černá bola vedúcou obstarávania, Židová viedla oddelenie právnych služieb. Špeciálna prokuratúra ich obžalovala, že v roku 2018 prijali od Imreczeho úplatok – malo ísť o odmeny vo výške 30-, respektíve 20-tisíc eur.

Imrecze so Suchobom sa vo výpovediach na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku síce rozchádzali vo vyjadreniach proti nim, ale zhodli sa, že Brhel mal po roku 2012 vplyv na finančnú správu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa po pojednávaní uviedol, že k rozporom sa vyjadrí v záverečnej reči po skončení dokazovania. Nevylúčil, že ešte navrhne vykonať dôkazy, ktoré by tieto rozpory mohli objasniť.

Obe obžalované tvrdia, že Imrecze klame.

K výpovedi Suchobu sa Židová nevyjadrila. Černá ju komentovala tak, že ak Suchoba naozaj odovzdal Imreczemu peniazu, tak ten si ich v skutočnosti nechal.

Poďakovanie

Imrecze vypovedal, že Černú a Židovú navrhol odmeniť potom, čo v septembri 2018 odstúpil z funkcie prezidenta finančnej správy. Chcel im poďakovať „za to, ako veľmi prispeli k úspešnému kontrahovaniu, rozvoju, implementácii, ale aj čo najskoršej úhrade faktúr firme Allexis“.

Je to Suchobova spoločnosť, ktorá finančnej správe dodala viacero kontrolných a analytických informačných systémov, ktoré sa využívajú dodnes.

Prezident finančnej správy mohol dať podriadeným zamestnanecké odmeny, ale rozpočet inštitúcie bol podľa Imreczeho zakaždým napätý a zároveň chcel, aby sa Suchoba „podelil so ziskom, ktorý na finančnej správe vygeneroval“.

Lístoček. Prvá nezrovnalosť

Imrecze tvrdí, že Suchobovi dal lístoček so zoznamom mien a číslami, ktoré vyjadrovali výšku odmien v tisíckach eur.