Pripisujú mi mýtický vplyv, bránil sa na súde Brhel (3. deň)

Obhajcovia žiadajú odkryť taktiku obžaloby, reagoval prokurátor na otázky o nejasnostiach stíhaných skutkov.

Pripisujú mi mýtický vplyv, bránil sa na súde Brhel (3. deň)
Jozef Brhel st. na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. V pozadí vľavo je jeho syn Jozef. Foto - NMH

„Nikdy som nelegalizoval výnosy z trestnej činnosti. Nikdy som nespáchal žiaden trestný čin,“ vypovedal v utorok na súde v súvislosti s kauzou Mýtnik obžalovaný podnikateľ Jozef Brhel starší.

Minulý týždeň na začiatku procesu na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici avizoval, že vypovedať bude, ale jeho obhajca Michal Mandzák krátko na to tlmil očakávanie, že by išlo obšírny výsluch.

Brhel st. nakoniec v tretí deň hlavného pojednávania predniesol výpoveď na základe pripravených poznámok. Potom sa síce vyhol formálnemu vyhláseniu, že nechce odpovedať na otázky, ale povedal, že vo výpovedi chce pokračovať až potom, čo budú vypočutí svedkovia obžaloby a až potom zodpovie aj otázky.

Vidí politickú motiváciu

Práve Brhel st. je dôvodom, prečo kauza Mýtnik priťahuje takú širokú pozornosť. Bývalý poslanec HZDS je totiž považovaný za vplyvného oligarchu v pozadí politickej strany Smer, podľa spisu SIS Gorila mal patriť k pôvodným piatim mecenášom partaje Roberta Fica. Časopis Forbes v poslednom rebríčku najbohatších Slovákov odhadol bohatstvo Brhela s rodinou na 160 miliónov eur.

„Ak by sa tam neobjavilo meno Brhel, tento skutok by nikdy nebol stíhaný,“ vypovedal. Hovoril o politickom procese, pretože médiá ho dlhodobo označujú za oligarchu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Brhela st., jeho syna Jozefa a ďalších štyroch obžalovaných viní, že sa podieľali na korupcii a ovplyvňovaní zákaziek pre firmu Allexis podnikateľa s informačno-komunikačnými technológiami Michala Suchobu. Finančnej správe po roku 2012 dodávala informačné systémy, ktoré slúžia prevažne na kontrolu výberu daní a úspešne fungujú dodnes.

Nakupovali sa utajene a bez súťaže. Prokuratúra chce dokázať, že to bolo protiprávne a ich cena je nadhodnotená o 45 miliónov eur.

Suchoba vypovedá, že ak chcel uspieť s dodávkami inovatívnych kontrolných systémov na finančnej správe, musel diskrétne odovzdal polovicu svojej firmy Allexis Brhelovi st.

V oficiálnej vlastníckej štruktúre sa Brhel st. neobjavuje, je tam jeho syn Jozef Brhel ml. Prokuratúra ich preto viní aj z legalizácie výnosov z trestnej činnosti.

Prokurátor: Nemusím vysvetľovať

Brhel st. v utorok na súde odmietol, že by mal v ére Smeru vplyv na obstarávanie informačných systémov finančnou správou a kritizoval nejednoznačnosť obžaloby.

Vinia ho, že „vykonal sériu krokov a opatrení“, aby Suchobova firma Allexis dodala informačné systémy finančnej správy bez riadnej súťaže.

„Aké kroky a opatrenia som mal vykonať? Nemenuje ani jeden krok, ani jedno opatrenie. Bez toho sa neviem proti obvineniam brániť. (...) Prokurátor mi pripisuje mýtický vplyv,“ uviedol Brhel st.

Prokurátor Matúš Harkabus v utorok prečítal stanovisko svojho kolegu prokurátora Ondreja Repu, ktorý reagoval na šestnásť otázok od Brhelovho obhajcu Mandzáka z minulého týždňa. Usiloval sa nimi práve o odstránenie nejasností obžaloby. Obhajcovia tvrdili, že ani po prečítaní stanoviska im nie sú niektoré skutočnosti v obžalobe jasnejšie.