Raz sa budeme musieť Súdneho dvora opýtať, či je okej brať zločincom všetok majetok

Týždenný newsletter Bez názvu z 26. februára 2023.

Raz sa budeme musieť Súdneho dvora opýtať, či je okej brať zločincom všetok majetok
Týždenný newsletter Bez názvu z 26. februára 2023.

Kažimír sa sťažuje, že nemal dosť času na obhajobu

Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír v stredu (22. februára) podal ústavnú sťažnosť v súvislosti so svojím trestným stíhaním pre údajné podplácanie, kde proti nemu svedčí bývalý prezident finančnej správy František Imrecze. Vyplýva to z anonymizovaných údajov o novoprijatých sťažnostiach, ktoré zverejňuje Ústavný súd na svojom webe.

Hovorkyňa súdu Martina Ferencová uviedla, že sťažnosť smeruje proti „opatreniu“ Úradu špeciálnej prokuratúry a Kažimír namieta porušenie práva na súdnu a inú právnu ochranu a tiež práva na poskytnutie primeraného času a možností na prípravu svojej obhajoby, ktoré mu zaručuje ústava aj európsky dohovor o ľudských právach. Viac informácií o sťažnostiach Ústavný súd v tomto štádiu konania neposkytuje.

Obhajca guvernéra NBS Ondrej Mularčík nepatrí k fanúšikom zverejňovania podrobností z trestných konaní a preto to nechcel komentovať ani on. Nespresnil, o čom konkrétne prokurátor rozhodol opatrením, ktoré na Ústavnom súde napadli. Vylúčil však, že by sa takto snažili zastaviť prejednanie prípadu pre súdom.