Patrik Vidašič o otočke pred väznicou: Rodina ma ani nevidela. Toto sú momenty, ktoré vás lámu

Video, podcast a prepis rozhovoru.

Patrik Vidašič o otočke pred väznicou: Rodina ma ani nevidela. Toto sú momenty, ktoré vás lámu
Rozhovor s Patrikom Vidašičom.

„Aj keď som prijal vaše pozvanie, veľmi dlho som rozmýšľal, že aj týmto rozhovorom si vykoledujem ďalšie obvinenie z nejakej šuplíkovej kauzy,“ hovorí v rozhovore 51-ročný bývalý podnikateľ PATRIK VIDAŠIČ, ktorý na Špecializovanom trestnom súde čelí obžalobe pre podozrenie z podporovania údajnej zločineckej skupiny tzv. takáčovcov.

Po takmer troch rokoch dokazovania je prípad takmer na začiatku, pretože jeden zo sudcov trojčlenného senátu odišiel na Najvyšší súd a väčšinu svedkov preto bude treba vypočuť nanovo. Proti zvyšným dvom sudcom podal P. Vidašič námietku zaujatosti. Policajná inšpekcia totiž v roku 2021 nahrala, ako sa o nich vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry rozprávajú, že títo dvaja sudcovia okamžite neprepustia P. Vidašiča z väzby na slobodu, hoci vedeli, že je v nej už nezákonne. Práve tak vytvorili policajtom priestor, aby pripravili ďalšie obvinenie, pre ktoré P. Vidašiča následne opätovne zadržali a uväznili.

Ide o udalosti z leta 2021. Vtedy končila P. Vidašičovi lehota väzby v kauze tzv. takáčovcov, ale špeciálna prokuratúra na neho podala obžalobu a tak Špecializovaný trestný súd už nemal čas, aby v zákonnej lehote rozhodol o prípadnom predĺžení väzby. Od 6. júla 2021 v nej bol nezákonne.

V rozhovore P. Vidašič vysvetľuje, že v tom čase už tušil, že sa niečo deje a na slobodu sa nedostane. „Pretože orgány činné v trestnom konaní sa nikdy nezmierili s tým, že som bol právoplatne oslobodený spod obžaloby za mafiánske vraždy z rokov 2004 a 2005,“ vysvetľuje. Keď 22. júla 2021 v leopoldovskej väznici začala procedúra jeho prepustenia na slobodu, všímal si, že príslušníkom väzenskej stráže to ide pomaly a z toho podľa vlastných slov vytušil, že pred väznicou ho bude čakať polícia a opätovne ho zadrží. Stalo sa. „Toto je jeden z najťažších momentov, ktoré musíte ustáť, pretože pred basou vás čaká rodina. Moja rodina ma ani nevidela, pretože polícia zastavila auto tak, že videli iba moje nohy. Dožadovali sa toho, aby ma aspoň uvideli. Áno, toto sú momenty, ktoré vás lámu,“ opisuje. Obvinený bol na základe niekoľko mesiacov starej výpovede. 

Vyšetrovatelia NAKA už od 7. júla 2021 vedeli, že P. Vidašič je v nezákonnej väzbe a vedeli, že bude prepustený. Prezrádzajú to odposluchy, ktoré v tom čase vyhotovila policajná inšpekcia. „Treba vyrobiť skutok a treba ich ísť zobrať,“ znie na nahrávkach. Cíti P. Vidašič zadosťučinenie, že nahrávky potvrdzujú podozrenie, ktoré má už od roku 2021, ale žiaden orgán presadzovania práva mu neveril? „Nie je to zadosťučinenie,“ odpovedá.

Odposluchy už predložil Európskemu súdu pre ľudské práva, ktorý teraz vyhodnocuje, či sa bude detailne zaoberať jeho sťažnosťou na otočku pred väznicou v júli 2021. Na Ústavnom súde nepochodil, ale vtedy ešte nahrávky neboli známe.

V rozhovore tiež opisuje podmienky v cele policajného zaistenia aj vo väzbe. Vysvetľuje, prečo je písomná korešpondencia pre obvineného dôležitá a akékoľvek jej zdržiavanie má vplyv na jeho psychické rozpoloženie: „Niekto spochybňuje to, či vás takto dokážu prinútiť k tomu, aby ste sa priznali, spolupracovali a vypovedali proti iným ľuďom. Exmanželka písala jednému zo známych kajúcnikov niečo v tom zmysle, že jeho deti, ktoré vtedy mali tri a päť rokov, nevedeli ešte čítať, si myslia, že zomrel, pretože sa im neozýva. Písala, že oni neveria tomu, že by im nezatelefonoval, ak by bol nažive. On síce písal listy svojej exmanželke, písal jej, že prečítaj im ich, ale to dieťa čítať ešte nevie, oni si mysleli, že mama klame. Takže áno, toto je spôsob, ktorým vás orgány činné v trestnom konaní lámu.“

V minulosti čelil P. Vidašič obžalobe z účasti na mafiánskych vraždách a bol spod nej právoplatne oslobodený. Aj ten prípad stál na výpovedi spolupracujúceho svedka. Nesúdil ho špecializovaný súd, ale Okresný súd Bratislava I a Krajský súd v Bratislave. P. Vidašič v rozhovore opisuje rozdiely v prístupe jednotlivých súdov; tie bratislavské urobili posudok v súvislosti s vierohodnosťou korunného svedka, čo bol jeden z dôležitých dôkazov pri jeho oslobodení spod obžaloby, špecializovaný súd sa naproti tomu zdráha takýto posudok objednať, hoci v kauze tzv. takáčovcov sa jeden z korunných svedkov sám priznáva, že v minulosti krivo vypovedal pod prísahou. „Možno som naivný, ale predstavujem si, že Špecializovaný trestný súd bude konať tak, ako konal okresný a krajský súd, že sme si s prokurátorom rovní s argumentami.“

💡
Prepis rozhovoru je k dispozícii aj všetkým čitateľom trend.sk.

Všetci hostia majú v názve rozhovoru svoj profesijný popis – sudca, obhajca, profesor a tak ďalej. Čím sa živíte? Ako by ste sa definovali?

Charakterizoval by som sa ako bývalý podnikateľ. Od roku 2005, odkedy mi bolo vznesené obvinenie v súvislosti s vraždami, tak som musel ukončiť priamu podnikateľskú činnosť, pretože nám utekali zákazníci. Potom začal podnikať môj brat a moja manželka. Ja sa vidím hlavne ako manažér. Od osemnástich rokov nepretržite pracujem, či už som mal živnosť, podnikal som alebo som bol zamestnaný.

V akej oblasti ste podnikali?

Podnikal som hlavne v gastronómii, čomu sa venujeme aj doteraz. Potom som podnikal v developmente nehnuteľností a spolupracoval som aj s nejakými súkromnými bezpečnostnými službami (SBS).

Váš vzťah so slovenským justičným systémom je dlhoročný. V minulosti ste boli právoplatne oslobodený spod obžaloby za dve mafiánske vraždy. Teraz ste súdený na Špecializovanom trestnom súde pre podozrenie z účasti v údajnej mafiánskej skupine takzvaných takáčovcov. S údajnou skupinou okolo Jána Takáča ste spájaný dlhodobo. Čím si to vysvetľujete? Podnikaním s SBS a v gastronómii? 

V minulosti som robil na záchrannom systéme. Tam som spoznal človeka, ktorý je teraz môj spoluobžalovaný (na Špecializovanom trestnom súde, pozn. autora). Stretli sme sa aj po mojej základnej vojenskej službe a spýtal sa ma, či by som nechcel ísť robiť biletára na diskotéke.

Biletár je v podstate ochrankár alebo vyhadzovač v baroch a na diskotékach.

Áno. Pracoval som aj na bingu a tí ľudia, ktorí to vlastnili, si všimli, že mám schopnosti zorganizovať si prácu, zorganizovať aj ďalších chlapov, ktorí tam robili a že mám prirodzenú autoritu. Tak začala naša spolupráca. Najprv som robil na živnosť, neskôr som zamestnával ďalších ľudí a potom som začal spolupracovať s Jánom Takáčom (vedúci predstaviteľ mafiánskej skupiny v Bratislave, zavraždený v roku 2003, pozn. autora)a Ľubomírom Kudličkom (toho času obžalovaný z podpory zločineckej skupiny takzvaných takáčovcov a ďalších trestných činov, prokuratúra na Špecializovanom trestnom súde tvrdí, že Ľ. Kudlička bol na vrchole skupiny a Patrik Vidašič niekde na strednom stupni riadenia, pozn. autora).

Kedy a prečo ste prišli do kontaktu s orgánmi činnými v trestnom konaní? 

Myslím, že trestné stíhania vznikali niekedy od roku 2002, keď naša SBS chránila niektoré podniky v centre Bratislavy. Boli tu anglickí chuligáni a polícia z môjho pohľadu nezvládla zásah proti ním (ide o incident z októbra 2002, pozn. autora). Došlo k nešťastnému postreleniu jedného z fanúšikov, tam to bolo naozaj o život a jedna guľka sa odrazila a trafila anglického fanúšika do krku. Anglická strana vtedy vydala aj protest. Odvtedy vnímam, že sa začala poľovačka na údajnú zločineckú skupinu takáčovcov. 

V roku 2004 som bol prvýkrát obvinený z podpory zločineckej skupiny v súvislosti s prácou pre SBS. V roku 2005 bolo trestné stíhanie zastavené, pretože sa nepreukázalo to, čo sa mi kládlo za vinu. Počas vtedajšieho vyšetrovania bola snaha, aby nám dokázali vydieranie podnikateľov, ktorých sme chránili. Vzali okolo dvesto zmlúv, všetci tí ľudia boli vypočutí a napriek tomu, že tam zo strany orgánov činných v trestnom konaní boli robené naprieky, ani jeden nepovedal, že by sme ich vydierali. Naopak, neviem, či prokurátor alebo dokonca Najvyšší súd, konštatovali, že oni vyžadovali, aby sme ich chránili takýmto spôsobom. Bolo to úplne neopodstatnené stíhanie na zakrytie prešľapov polície v roku 2002.

Mimochodom, z toho zásahu v roku 2002 som žiadal kamerové záznamy. Ak by som si bol vedomý, že sme čokoľvek prekročili, tak by som ich asi nežiadali. Ako mnohokrát, ani v tomto mi nebolo vyhovené, pretože bolo zlé počasie, že záznamy sú nepoužiteľné alebo bola jasná noc.

„Treba vyrobiť skutok.“ Uprostred debaty o rušení ÚŠP prichádzajú ďalšie odposluchy
Newsletter Bez názvu zo 17. decembra 2023.

Posledná kapitola vášho vzťahu s justičnými orgánmi sa začala v roku 2019. Vtedy vás zadržali a obvinili v rámci akcie pod medializovaným názvom Apači, čo je tiež názov komunikačnej skupiny vyšetrovateľov NAKA.

No posledná kapitola je z roku 2021. To je tá známa otočka, moje posledné trestné stíhanie.

K tomu sa ešte detailne dostaneme.

Ale zrekapitulujem vám moje trestné stíhania. Bolo stíhanie z roku 2004, ukončené v roku 2005 (v súvislosti s pôsobením SBS a údajným vydieraním, pozn. autora)Potom bolo v roku 2005 trestné stíhanie z účasti na tých mafiánskych vraždách, to sa ukončilo v roku 2016 (právoplatným oslobodením spod obžaloby, pozn. autora). Ja som vtedy podal trestné oznámenie na kajúcnika, ktorý v tom prípade vystupoval. V roku 2017 mi bolo vznesené obvinenie za zločineckú skupinu takáčovcov. V roku 2019 mi vzniesli obvinenie za ďalšie trestné činy, ktoré som mal spáchať v súvislosti s touto skupinou. Ale pôvodné stíhanie v súvislosti s údajnými takáčovcami nezačalo v 2019, ale v roku 2017, v tom roku som bol aj zadržaný.

Najvyšší súd vás však prepustil.