Rozprávať o nepovolenej domovke vraj bolo v poriadku, Harabin ml. sa brániť nemôže

Keď sudca príkaz nevydá, proces ostáva utajený. Polícia tvrdí, že zverejnením informácie zákon neporušila.

Rozprávať o nepovolenej domovke vraj bolo v poriadku, Harabin ml. sa brániť nemôže
Photo by Scott Rodgerson / Unsplash

Polícia vo štvrtok zverejnila informáciu, že chcela prehľadať dom 77-ročného dôchodcu z Poltára, ktorý je podozrivý z vyhrážania moderátorke RTVS Marte Jančkárovej, ale sudca domovú prehliadku nepovolil. Informácie o nezrealizovaných domových prehliadkach sú pritom utajené.

RTVS na Dvojke v piatok večer odvysielala reláciu Silná zostava o zastrašovaní novinárov a hosťom tam bol aj riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko. Nepriamo sa tam vyjadril aj k tejto nepovolenej domovej prehliadke, hovoril však opatrne iba o bližšie nespresnených „úkonoch“.

„Ja ich nemôžem konkretizovať, ale v podstate tento súhlas na vykonanie úkonov nám sudca nedal a my sme sa museli zariadiť, osobu sme zadržali. Pre nás bola táto osoba nebezpečná aj z toho dôvodu, že mala doma legálne držanú strelnú zbraň. Vykonávali sme všetky opatrenia tak, aby sa nič nestalo,“ povedal Daňko.

Túto časť relácie už vo štvrtok zverejnila produkcia Silnej zostavy na Instagrame.

Náhoda

Vznikla tak zvláštna situácia. Polícia síce popchla verejnosť informáciou o nepovolenej domovej prehliadke s prídavkom, že penzista mal doma legálne držanú strelnú zbraň. Ale sudca má iba obmedzené možnosti situáciu objasniť, pretože rozhodoval v utajenom režime.