Skrývajú majetok pred štátom? Prokuratúra zasiahla iba raz

Za jeden a pol roka prokuratúra iba jediný krát upozornila, že odsúdený skrýva majetok. Možno preto zmenia zákon.

Skrývajú majetok pred štátom? Prokuratúra zasiahla iba raz
Za jeden a pol roka účinnosti nových pravidiel začali brať majetok 64 odsúdeným. Špecializovaný trestný súd uložil tento trest v 21 prípadoch. Zo všetkých 64 konkurzov je známy iba jediný prípad, v ktorom prokuratúra poukázala na schovávanie majetku. Foto – Google Street View

Keď pred tromi rokmi Krajský súd v Bratislave právoplatne odsúdil developera Ladislava Bašternáka za neoprávnene uplatnené vrátenie dane z pridanej hodnoty vo výške dva milióny eur, k päťročnému väzeniu pridal aj trest prepadnutia majetku. Nasledoval preto konkurz na Bašternákov majetok.

Mal sa v ňom rozpredať, z výnosu vyplatiť dlhy a zvyšok by si nechal štát. Ale Bašternák oficiálne vlastnil iba zbierku zbraní a štvorizbový byt v opulentnom komplexe Bonaparte, ktorý pred svojím odsúdením dlhodobo prenajímal predsedovi Smeru Robertovi Ficovi za podozrivo nízku cenu.

Ostatný majetok stihol previesť ešte pred potrestaním. Manželke daroval vilu pod Slavínom v Bratislave či apartmán na Donovaloch. Ďalšie nehnuteľnosti Bašternák previedol na iných rodinných príslušníkov. Vtedajšia konkurzná správkyňa tieto prevody odmietla napadnúť na súde.

Situácia zašla tak ďaleko, že tieto žaloby nakoniec namiesto nej podal priamo štát. Prípad vyvrcholil diskusiou, či štát má dostatok nástrojov, aby páchateľom zabránil skrývať majetok pred trestom, napríklad prevodom na blízkych alebo iné nastrčené osoby.

  • Ak ešte neodoberáte môj newsletter Bez názvu, môžete sa prihlásiť na jeho odber za akciovú cenu 3,90 eura/mesiac počas prvých 6 mesiacov odberu. Využite ponuku na tomto odkaze. Úplný prístup k obsahu adamvalcek.sk si môžete kúpiť za akciovú cenu 7,90 eur/mesiac na prvých 6 mesiacov na tomto odkaze (namiesto 20 eur/mesiac).

Jediný podnet

V roku 2020 ministerstvo spravodlivosti cez reformný zákon o správe zaisteného majetku urobilo tri dôležité zmeny.

Spresnilo konkurzný zákon tak, aby už žiaden správca nemohol tvrdiť, že sa netreba obrátiť na súd, ak odsúdený pred potrestaním majetok daruje rodine alebo ho predá pod cenu.

Aby pri trestaní nevznikali rozdiely naprieč Slovenskom, ministerstvo presadilo, že na prepadávanie majetku dozerá jediný súd – Okresný súd Žilina. V minulosti naň dohliadalo osem okresných súdov. Voľba na žilinský súd padla preto, že vedie protischránkový register a tak má skúsenosti s bojom proti skrývaniu majetku.