Suchoba sa tentokrát nedostal ani k slovu. Z Emirátov musí prísť opäť (8. deň)

Pojednávanie v kauze Mýtnik bude pokračovať o tri týždne.

Suchoba sa tentokrát nedostal ani k slovu. Z Emirátov musí prísť opäť (8. deň)
Michal Suchoba na archívnej snímke. Foto - Archív NMH

V stredu (1. februára 2023) krátko pred deviatou si k Špecializovanému trestnému súdu v Banskej Bystrici vykračovala početná skupina obhajcov, neklamný znak, že za niekoľko minút má na súde pokračovať dôležité pojednávanie.

Tentokrát išlo o proces s vplyvným podnikateľom z éry Smeru Jozefom Brhelom st., jeho synom Jozefom a ďalšími štyrmi obžalovanými. Práve k Brhelovcom tradične patrí najpočetnejšia suita právnikov.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa ich viní z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, legalizácie príjmov z trestnej činnosti, machinácie pri verejnom obstarávaní či prijímania úplatku.

Všetko to má súvisieť s utajenými obstarávaniami kontrolných a analytických informačných systémov na finančnej správe, ktoré dodala firma podnikateľa s informačno-komunikačnými technológiami Michala Suchobu. Ide o kauzu známu pod názvom Mýtnik.

V stredu malo pokračovať hlavné pojednávanie ôsmim pojednávacím dňom.

Náhle zhoršenie

V hlúčiku advokátov však chýbal Martin Pohovej, obhajca českého právnika slovenského pôvodu Martina Bahledu.

Prokurátor ho viní, že vymyslel vlastnícku štruktúru firmy Allexis tak, aby z nej prostredníctvom licenčných poplatkov za jednotlivé aplikácie odlievali prostriedky, ktoré za aplikácie zaplatila finančná správa. Podľa prokurátora ide o legalizáciu príjmov z trestnej činnosti.