Súd v kauze Mýtnik odmietol zahraničné výpisy z účtov. Asi to nie je definitívne

Aj Ľudovít Makó potvrdil, že niekdajší prezident finančnej správy bol v područí podnikateľa s informačno-komunikačnými technológiami Michala Suchobu.

Súd v kauze Mýtnik odmietol zahraničné výpisy z účtov. Asi to nie je definitívne
Nečítané dokumenty sú aj z PPF Banky v Českej republike. Foto - Wikimedia/JiriMatejicek

V kauze Mýtnik sa vo štvrtok objavil nečakaný zádrh. Špecializovaný trestný súd odmietol, aby sa ako dôkaz prečítali bankové výpisy z Českej republiky. Ide pritom o dôležitý dôkaz.

Výpisy totiž dokazujú prevody finančných prostriedkov, ktoré softvérová firma Allexis v ére Smeru zarobila na finančnej správe dodaním kontrolných a analytických informačných systémov.

Špeciálna prokuratúra tvrdí, že pri ich utajenom obstaraní došlo k machináciám a bankové transakcie preto hodnotí ako súčasť legalizácie príjmov z trestnej činnosti. V súvislosti s prevodmi sú obžalovaní podnikateľ blízky Smeru Jozef Brhel, jeho syn Jozef a český právnik slovenského pôvodu Martin Bahleda.

Ak sa nakoniec bankové výpisy alebo iný dôkaz o transakciách neprečítajú, akoby k prevodom vôbec nedošlo – súd na ne totiž nebude môcť prihliadať.

Chýba odvolanie proti príkazu

Práve vo štvrtok popoludní malo dôjsť k ich prečítaniu, prokurátor Ondrej Repa však nakoniec oboznámil iba dokumenty slovenských bánk. Keď začal čítať výpisy z Česka, skočil mu do toho Brhelov obhajca Michal Mandzák a namietal, že tie boli získané protiprávne.

Prokuratúra ich vyžiadala z Českej republiky na základe európskeho vyšetrovacieho príkazu. Pravidlá jeho používania upravuje celoeurópska smernica. Slovenský zákon o vyšetrovacom príkaze je však pravdepodobne v rozpore s ňou.

Vyslovene totiž vylučuje, aby sa napríklad obvinený proti takémuto príkazu bránil odvolaním, sťažnosťou alebo iným opravným prostriedkom. Súdny dvor Európskej únie pritom ešte v novembri 2021 rozhodol, že treba, aby vnútroštátne predpisy umožnili dať proti príkazu opravný prostriedok.

„Dôkazy navrhované prokurátorom získané na základe európskeho vyšetrovacieho príkazu súd nevykoná,“ oznámil po námietke predseda senátu sudca Ján Hrubala.