Truban: Ak by som uväznil Bödöra, teraz by ma nestíhali

Nadriadení sudcu vinia, že sa nenamietol z rozhodovania o vplyvnom podnikateľovi z éry Smeru.

Truban: Ak by som uväznil Bödöra, teraz by ma nestíhali
Sudca Michal Truban na disciplinárnom pojednávaní 19. decembra 2022. Foto - Archív NMH

V pondelok (19. decembra 2022) na Najvyššom správnom súde v Bratislave začalo pojednávanie s disciplinárne stíhaným sudcom Michalom Trubanom zo Špecializovaného trestného súdu.

Predseda tohto súdu Ján Hrubala spolu s predsedom Súdnej rady Jánom Mazákom ho vinia, že sa v roku 2020 nenamietal z rozhodovania o väzbe pre vplyvného podnikateľa z éry Smeru Norberta Bödöra.

Dôvodom, pre ktorý sa podľa nich namietať mal, bolo, že vo vyšetrovacom spise už v tom čase bola výpoveď dôležitého svedka prípadu, ktorý v nej okrajovo spomínal aj údajné ovplyvňovanie dotácie pre penzión Altmayer rodiny Trubanovcov.

Truban odmieta, že pochybil a disciplinárne stíhanie vníma ako odplatu za to, že urobil nepopulárne rozhodnutie. „Ak by som Bödöra vzal do väzby, ani pes po tom neštekne. Tento prípad má značný politický kontext, lebo som si dovolil rozhodnúť o nevzatí do väzby Bödöra, ktorý bol médiami dlho považovaný za oligarchu a rozhodol som inak ako politici a médiá očakávali,“ vyhlásil pred súdom. Navrhovatelia takúto motiváciu odmietajú.

Mazák sa z pojednávania ospravedlnil pre pobyt v zahraničí. Zastupoval ho Hrubala. Snažil sa pôsobiť zmierlivo. „Uznať chybu nie je slabosť. Ak sudca Truban zmení postoj v otázke priznania viny, som ochotný rokovať o treste,“ odpovedal na otázku predsedu senátu, či s Trubanom nezačne rokovať o dohode o vine a treste. Hrubala s Mazákovi navrhujú, aby súd Trubana potrestal preradeným zo Špecializovaného trestného súdu na nižší súd – v tomto prípade by teda išlo o bežný okresný súd.

Truban na dohodu o vine a treste nevidí žiaden dôvod a jeho odmeraný postoj k predsedovi Špecializovaného trestného súdu bol evidentný. Napríklad keď sa Hrubala v reakcii na jeho kritiku disciplinárneho návrhu snažil vysvetliť, že niektoré argumenty čerpal zo stanoviska českej únie sudcov, Truban žiadal, aby ho senát prerušil a vyzval, nech už začne klásť otázky.

Sledovali to kolegovia, advokáti i členka rady

Pojednávanie s Trubanom začalo takmer dva roky potom, čo Hrubala s Mazákom podali návrh na jeho disciplinárne stíhanie. Medzičasom totiž vznikol Najvyšší správny súd, ktorý prebral agendu disciplinárnych stíhaní sudcov.