Ústavný súd už má Kováčikov návrh, kde rieši nezávislosť špeciálnej prokuratúry

Týždenný newsletter Bez názvu z 8. apríla 2022.

Ústavný súd už má Kováčikov návrh, kde rieši nezávislosť špeciálnej prokuratúry
Ak si myslíte, že tento článok by si mal prečítať niekto z Vašich známych, smelo mu ho prepošlite. Ďakujem.

Dobrý deň,

tento týždeň je newsletter Bez názvu monotematický.

Okrem sťažnosti bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika sa v ňom obšírnejšie vraciam k minulotýždňovej poznámke o rozpise pohotovostných služieb sudcov na Špecializovanom trestnom súde, aby som vysvetlil, prečo mám z nezverejňovania tohto rozpisu obavy.

Dávam si predsavzatie, že na budúci týždeň bude Bez názvu všestrannejší (also-known-as nebude sa týkať iba trestných konaní).

Pekný víkend.


Ak ešte nepodporujete moju tvorbu, prístup k týždennému newslettru Bez názvu je možné na tomto odkaze zakúpiť za akciovú cenu 3,90 eura za prvý mesiac (následne 6,90 eura/mesiac). Prístup k všetkému obsahu webu adamvalcek.sk vrátane newslettra je možné zakúpiť na tomto odkaze za cenu 10 eur za prvý mesiac (následne 20 eur/mesiac). Na tomto odkaze je prehľad všetkých podporných balíčkov, je tam možné zakúpiť aj veľkorysý podporný balíček za 1100 eur/rok.


Dušan Kováčik na Ústavnom súde

Tento týždeň sa ukázalo, že prípad bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika už je a ešte aj bude predmetom mocenského boja, pri ktorom sa nehrá ani tak o to, či je alebo nie je Kováčik zločinec, ale ide skôr o stret dvoch pomerne odlišných predstáv o spôsoboch trestného stíhania (najmä, ale nie výlučne, v široko medializovaných „protikorupčných“ procesoch po roku 2018).

Úplne sa tomu nedá čudovať. Najvyšší súd práve v Kováčikovom prípade ešte koncom minulého roka vydal rozhodnutie, ktoré posilnilo nezávislosť Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorú teraz vedie bývalý dlhoročný politik Daniel Lipšic a, naopak, oslabilo silu Generálnej prokuratúry, ktorú vedie kariérny prokurátor Maroš Žilinka.

Pretože išlo o rozhodnutie Najvyššieho súdu, proti ktorému sa nedá odvolať, existuje snaha Kováčika (ale tiež iných obvinených a ich obhajcov) toto rozhodnutie zvrátiť akýmkoľvek legálnym a legitímnym spôsobom. Špeciálna prokuratúra, naopak, pravdepodobne urobí všetko preto, aby toto rozhodnutie ustálo akékoľvek snahy o jeho zvrátenie.

Tento týždeň sme sa dozvedeli, že Kováčik sa obrátil priamo na Žilinku, nech skúsi napadnúť na Ústavnom súde nezávislé postavenie špeciálnej prokuratúry, čo terajšie vedenie ÚŠP využilo, aby sa Kováčikovi takpovediac vysmialo, že túto údajnú neústavnosť objavil po 17 rokoch vo funkcii špeciálneho prokurátora.

Kováčik sa však zároveň aj sám obrátil na Ústavný súd, aby sporné rozhodnutie Najvyššieho súdu posúdil.

Ale postupne.