Štát ide konkurovať online nástrojom, eseročku ponúkne do pár hodín

Nebude to pre všetkých a úspech závisí od prívetivosti k používateľom.

Štát ide konkurovať online nástrojom, eseročku ponúkne do pár hodín
Aktuálny online formulár na zápis eseročky do registra. Nie je príliš intuitívny. Reprofoto - justice.gov.sk

Ministerstvo spravodlivosti na budúci rok spustí elektronickú službu na zrýchlené a zjednodušené zakladanie firiem. Fungovať má pre najrozšírenejší typ obchodnej spoločnosti – spoločnosť s ručením obmedzeným.

Služba však nebude pre všetkých. Ak bude podnikanie rozbiehať napríklad partia šiestich kamarátov, budú musieť naďalej siahnuť po advokátovi alebo sprostredkovateľovi, ktorý im pripraví spoločenskú zmluvu, prípadne zadministruje založenie.

Po zjednodušenom založení takzvanej jednoosobovej eseročky nebude môcť siahnuť ani ten, kto si chce do predmetu činnosti pridať viac než desať živností.

Zjednodušený spôsob zakladania spoločností predstavilo ministerstvo spravodlivosti v novele Obchodného zákonníka, ktorej pripomienkovanie sa skončilo v prvej polovici augusta.

Spomínané obmedzenia ešte nie sú konečné. Zástupcovia podnikateľov a ministerstvo hospodárstva s niektorými nesúhlasia a žiadajú, aby bolo zjednodušené zakladanie čo najdostupnejšie.

„Ideu novely schvaľujem, pretože proces zakladania eseročiek je nezmyselne komplikovaný,“ vraví Ján Svočák z konzultačnej spoločnosti Bright Ideas, ktorá klientom poskytuje aj sprostredkovanie založenia firmy.

„Pri jednoosobových eseročkách bez viazaných a remeselných živností z pohľadu procesu zakladania neexistuje nič, čo by sa nedalo automatizovať, a pri správnej implementácii by sa asi dve tretiny firiem mali dať založiť za pár minút,“ odhaduje.

Komerčné služby

Nová elektronická služba štátu má fungovať podobne ako komerčné produkty firmaren.sk alebo sroonline.sk. Klient tam vyplní prehľadný a interaktívny formulár. Zvolí si v ňom názov novej spoločnosti, zadá adresu, zostaví predmet podnikania a v ďalších krokoch pridá údaje o sebe a ďalších zakladateľoch a konateľoch. Kartou potom zaplatí poplatky.