Zvrátenie zmien v trestných predpisoch. Očakávania, ich (ne)naplnenie a ďalšia frustrácia

Týždenný newsletter Bez názvu z 18. februára 2023

Zvrátenie zmien v trestných predpisoch. Očakávania, ich (ne)naplnenie a ďalšia frustrácia
Týždenný newsletter Bez názvu z 18. februára 2023

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok podpísala novely trestných predpisov a oznámila, že obratom zašle Ústavnému súdu návrh na vyslovenie ich nesúladu s ústavou a tiež návrh na pozastavenie ich účinnosti.

Podpisom zákona, s ktorým nesúhlasí, sa snaží vytvoriť priestor pre neúplné 12-členné plénum Ústavného súdu, aby o pozastavení účinnosti rozhodol do 15. marca, kedy má väčšina ustanovení noviel nadobudnúť účinnosť.

Ak budú účinné čo i len jediný deň, na všetky trestné stíhania sa budú uplatňovať nové premlčacie lehoty a miernejšie výšky škôd, a to aj v prípade, že by Ústavný súd neskôr konštatoval, že novely sú protiústavné.

Na to, aby sa Ústavný súd začal návrhom Z. Čaputovej reálne zaoberať, musia najprv novely vyjsť v Zbierke zákonov. Ústavný súd sa totiž môže zaoberať iba takým zákonom, ktorý je zverejnený v zbierke.

TL; DR Ak sa nestane niečo nečakané, je nepravdepodobné, že by k 15. marcu došlo k účinnému pozastaveniu účinnosti noviel trestných predpisov. Ak napriek tomu Ústavný súd účinnosť pozastaví, isté je, že to vyvolá vlnu interpretačných sporov.

Ak by zverejňovanie trvalo aj mesiac, nemuselo by byť za tým žiadne sprisahanie. Tu sa dostávame k prvému očakávaniu, ktoré sa začalo formovať ihneď po piatkovom vyhlásení Z. Čaputovej a znie tak, že podpísané novely by mali vyjsť v Zbierke zákonov v priebehu 24 až 72 hodín po podpise prezidentkou, čo vychádza na pondelok až stredu. Ústavný súd by podľa tohto očakávania mal teda na posúdenie návrhu na pozastavenie účinnosti viac než tri týždne.

„Je to otázka maximálne dní, niekedy hodín, kým bude zverejnený v Zbierke zákonov. Chcem veriť, že aj teraz to tak bude. (...) Toto je očakávaný štandardný priebeh,“ povedal koncom týždňa v rozhovore pre Denník N poradca prezidentky a vedúci Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Marián Giba. 

Podľa dostupných dát je toto očakávanie nesprávne. Ak novely trestných predpisov v nasledujúcich dňoch nevyjdú v Zbierke zákonov, neznamená to, že sa deje niečo neštandardné. Práve naopak. Prekvapujúce by bolo, ak by tak rýchlo vyšli.