Disciplinárny súd si vzal mesiac na rozhodnutie o Trubanovi

Sudca, ktorý má na stole viaceré exponovaných káuz, považuje stíhanie za revanš.

Disciplinárny súd si vzal mesiac na rozhodnutie o Trubanovi
Photo by Tingey Injury Law Firm / Unsplash

Ťažko čitateľný. Tak by sa dal zhodnotiť postoj päťčlenného disciplinárneho senátu Najvyššieho správneho súdu na uplynulom pojednávaní s disciplinárne stíhaným sudcom Michalom Trubanom zo Špecializovaného trestného súdu. Preto je náročné odhadnúť, ako prípad dopadne. Senát si vzal štyri týždne na premyslenie a prípravu rozhodnutia.

Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala spolu s predsedom Súdnej rady Jánom Mazákom Trubana vinia, že sa v roku 2020 nenamietal z rozhodovania o väzbe pre vplyvného podnikateľa z éry Smeru Norberta Bödöra v súvislosti s korupčnou aférou Dobytkár, ktorá súvisí s rozdeľovaním pôdohospodárskych dotácií.

Namietať sa podľa nich mal. A to preto, že vo vyšetrovacom spise už v tom čase bola výpoveď dôležitého svedka prípadu, ktorý v nej okrajovo spomenul aj údajné ovplyvňovanie dotácie pre penzión Altmayer rodiny Trubanovcov. V prospech dotácie sa mal angažovať Trubanov známy advokát Ján Gajan, ktorý je spolupracujúcim svedkom a je tiež trestný stíhaný vo viacerých korupčných aférach.

Truban: Ak by som uväznil Bödöra, teraz by ma nestíhali
Nadriadení sudcu vinia, že sa nenamietol z rozhodovania o vplyvnom podnikateľovi z éry Smeru.

Nemusia ho vypoklonkovať

Najvyšší správny súd v stredu (8. februára) v tomto prípade ukončil dokazovanie, predseda špecializovaného súdu i Truban vzápätí predniesli záverečné reči. Rozsudok sa však dozvieme až 8. marca.