Imrecze proti Brhelovi pritvrdil. A potom prišiel Suchoba: Vypálili ma (6. deň)

Výpoveď IT podnikateľa je iba na začiatku. Ako sa očakávalo, je oveľa explicitnejšia.

Imrecze proti Brhelovi pritvrdil. A potom prišiel Suchoba: Vypálili ma (6. deň)
Michal Suchoba na archívnej snímke. Foto - Archív NMH

Bývalý prezident finančnej správy František Imrecze v stredu dokončil svoju výpoveď v kľúčovej časti úplatkárskej aféry Mýtnik. Ide v nej o podozrenia z protiprávneho utajenia nákupov informačných systémov.

Špeciálna prokuratúra navyše tvrdí, že boli predražené a za ich obstaranie dostali niektorí aktéri provízie. Pred Špecializovaným trestným súdom v Banskej Bystrici Imrecze hovoril v súhrne asi desať hodín v priebehu dvoch dní.

Imreczeho výpoveď proti Brhelovcom musela ich obhajcov potešiť (5. deň)
Bývalý šéf daniarov zopakoval, že mu oligarcha dorovnával plat.

Imrecze: Rozhodujúci bol jeho vplyv

V stredu bývalý šéf daniarov pritvrdil vyjadrenia proti oligarchovi Jozefovi Brhelovi st., ktorého prokuratúra viní, že v ére Smeru mal vplyv na obstarávania na finančnej správe.

Viaceré jeho vyjadrenia ešte z utorka vyzneli skôr v prospech šestice obžalovaných. Priznal síce, že vo funkcii dostal signály, že sa má s Brhelom st. zosúladiť a umožniť mu presadiť vplyv. Ale zároveň dodal, že jeho podriadení na finančnej správe sa pri obstarávaní informačných systémov rozhodovali nezávisle a motívom utajenia zákaziek nebola snaha obísť verejnú súťaž, ale chrániť citlivé dáta o podnikateľoch a efektívnejšie potierať daňové podvody.

Výraznejšie vymedzenie Imreczeho proti Brhelovi bolo v stredu najviditeľnejšie, keď sa ho obhajcovia začali pýtať na čoraz detailnejšie informácie. Napríklad, či sa pri zmluvách s firmou Allexis podnikateľa s informačno-komunikačnými technológiami Michala Suchobu robila priebežná finančná kontrola.

Imrecze a Suchoba sú dlhoroční kamaráti, obaja sú kľúčovými spolupracujúcimi svedkami špeciálnej prokuratúry a vo viacerých prípadoch vypovedajú proti funkcionárom a oligarchom z éry Smeru. Práve Allexis finančnej správe dodala analytické a kontrolné systémy, ktorých sa týka obžaloba.

„Áno, pán obhajca, finančná kontrola sa k zmluvám Allexis vykonávala,“ zodpovedal odmerane Imrecze. „Ale podstata tohto konania je, že bez vplyvu Jozefa Brhela st. na Petra Kažimíra, že Allexis môže dodávať a bez toho, že Brhel st. by sa dohodol so Suchobom, že kapitálovo vstúpi do jeho firmy Allexis, tak bez toho by k obstaraniu systémov od Allexis nedošlo akýmkoľvek spôsobom. Vplyv Jozefa Brhela st. sa prejavil a následne došlo k obstaraniu systémov v utajenom režime,“ dodal vzápätí.