Juraj Široký predal Pharos, namiesto obchodov bude logistický park

Starostovia žiadajú, aby investor dostaval nadjazd do Ružinova a spojenie s diaľnicou D1, ktoré sľuboval pôvodný developer.

Juraj Široký predal Pharos, namiesto obchodov bude logistický park
Logistický park GLP v Senci. Teraz táto nadnárodná spoločnosť postaví ďalší pri bratislavskom letisku v lokalite Pharos. Foto - GLP

Oligarcha Juraj Široký už tretím rokom postupne upratuje svoje podnikanie, nedávno predal svoje posledné významné aktívum. Ide o rozľahlé pozemky pri bratislavskom letisku s priamym napojením na diaľnicu D1.

V Bratislave je táto zóna známa ako Pharos a nachádza sa oproti nákupnému centru Avion Shopping Park.

Ešte pred pätnástimi rokmi tam iný developer plánoval postaviť rozľahlú polyfunkčnú štvrť s obchodmi a kanceláriami, plány ale stopla recesia v rokoch 2007 a 2008.

Nakoniec sa v oblasti usadil len hobbymarket Bauhaus, obchodný dom s nábytkom Sconto, Decathlon pre športovcov a predajňa slovenského výrobcu matracov a postelí Segum. Okolo nich ostala nevyužitá planina.

Povaha lokality sa teraz zmení. Pozemky totiž kúpila nadnárodná developerská skupina GLP, ktorá sa špecializuje na výstavbu a prevádzku logistických centier, datacentier či solárnych elektrární.

Od Širokého firmy Pharos Development síce prevzala aj projekt polyfunkčnej štvrte, ale urobila to iba pre zjednodušenie povoľovacích procesov. Neplánuje v ňom naplno pokračovať a požiada úrady o jeho zmenu. Na mieste chce postaviť veľký logistický park.

💡
Tento článok je dostupný aj predplatiteľom trend.sk.

Dve až päť hál

Firmy uzatvorili transakciu ešte začiatkom tohto roka. V týchto dňoch GLP podľa údajov v katastri nehnuteľností realizuje už vlastnú konsolidáciu pozemkov a prevádza ich do niekoľkých spoločností pod názvom GLP Bratislava Airport.

Dokopy si developer založil päť takýchto spoločností. Naznačuje to, že v lokalite Pharos by mohlo vzniknúť dve až päť samostatných skladových hál. Tento odhad vychádza z toho, že GLP už má veľký logistický park pri diaľnici D1 v Senci. Tvorí ho päť hál a každú z nich vlastní cez jednu až dve samostatné firmy.

GLP zatiaľ neposkytla žiadne podrobnosti o charakteristike logistického parku pri letisku ako je rozloha či počet parkovacích miest. Ponúknuť by mohol až 100-tisíc metrov štvorcových prenajímateľnej plochy.