Na blbú otázku, blbá odpoveď. Pri výsluchu Suchobu obhajcami Brhela to iskrilo (7. deň)

Proces bude pokračovať 1. februára ďalšími otázkami na IT podnikateľa.

Na blbú otázku, blbá odpoveď. Pri výsluchu Suchobu obhajcami Brhela to iskrilo (7. deň)
Jozef Brhel st. na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici v utorok 29. novembra 2022. Foto – NMH/Norbert Skaličan

Chybou boli stretávky s Imreczem, povedal podnikateľ. A áno, aj úplatky, dodal po upozornení.

Aktualizované 20. 12. 2022 o 20:45 h. o stanovisko Tomáša Lysinu.

Vo štvrtok na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici v kľúčovej časti úplatkárskej aféry Mýtnik pokračoval výsluch podnikateľa s informačno-komunikačnými technológiami Michala Suchobu a už od rána to bolo napäté. „Toto som zažil hodiny a hodiny v prípravnom konaní,“ prejavoval nespokojnosť s otázkami na detaily žalovaných skutkov, ktoré mu kládli obhajcovia oligarchu Jozef Brhela staršieho. „Garantujem vám, že tu to hodiny a hodiny trvať nebude,“ bezprostredne zareagoval predseda senátu sudca Ján Hrubala.

Aj keď mnoho otázok obhajcom zamietol a dôsledne striehol, aby sa výsluch nepredlžoval opakovaním toho, čo už zaznelo, tak Suchoba nakoniec vypovedal v súhrnne už asi desať hodín v priebehu dvoch dní. A zďaleka nekončí. Jeho výsluch bude otázkami obhajcov pokračovať začiatkom februára.

Napätie spôsobovala najmä Suchobova snaha tváriť sa, že obhajcovia sa pýtajú nepresne alebo ich dopytom nerozumie. K skorším otázkam prokurátora prejavoval väčšie porozumenie. Viaceré uštipačné poznámky však boli vyvolané aj únavou prítomných, ktorá bola k večeru čoraz rozpoznateľnejšia.

„Na blbú otázku, blbá odpoveď,“ prehodil v jeden moment smerom k obhajcom. Pobúrilo ich to. Sudca Hrubala ho napomenul. „Neberiem vám právo myslieť si o úrovni otázok čokoľvek, ale chovajte sa slušne,“ dodal. Už skôr musel napomínať aj obžalovaného Jozefa Brhela ml., ktorý sa zas hlasno zasmial na jednej zo Suchobových odpovedí.

Keď už bolo evidentné, že „nerozumiem otázke“ je Suchobova taktika, vymedzil sa proti tomu aj súd. „Z toho, čo tu zatiaľ produkujete, sa nedá nadobudnúť pocit, že by ste boli nízkej inteligencie. Tak prosím, tu niet čomu nerozumieť,“ dohováral mu sudca Hrubala.

Imrecze proti Brhelovi pritvrdil. A potom prišiel Suchoba: Vypálili ma (6. deň)
Výpoveď IT podnikateľa je iba na začiatku. Ako sa očakávalo, je oveľa explicitnejšia.

No rovnako kriticky a odmerane reagoval aj na niektoré otázky obhajcov. Napríklad na žiadosť, aby Suchoba spresnil, aké osoby vo výpovedi označuje pojmom Brhelovci. „Ak vám to nie je jasné, tak odporúčam rozmýšľať,“ odvetil Hrubala. Z kontextu dvojdňovej výpovede bolo totiž zrejmé, že ide o Jozefa Brhela st. a jeho syna.

„Vy neviete, ako sa dá niekto kontaktovať? Takto,“ vzal do ruky sudca Hrubala svoj mobil a začal do neho ťukať. „Pán obhajca, takto. Naozaj neviete?“ Túto reakciu predsedu senátu vyvolala žiadosť, aby Suchoba detailne vysvetlil, ako sa s Brhelom st. kontaktovali. Už predtým však povedal, že kontakt si mali vymeniť na spoločných hokejových zápasoch a komunikovali cez šifrovacie mobilné apky.

Neviem, že by som pral peniaze

Suchoba spolupracuje so špeciálnou prokuratúrou a vypovedá proti funkcionárom a oligarchom z éry Smeru. Teraz na súde vypovedá proti Brhelovi st., jeho synovi Jozefovi a ďalším štyrom obžalovaným.