Odsúdené za jedinú výpoveď. Súd uveril bývalému šéfovi daniarov

Na kľúčové rozpory bude súd reagovať až v písomnom odôvodnení rozsudku.

Odsúdené za jedinú výpoveď. Súd uveril bývalému šéfovi daniarov
Denisa Židová (vľavo) a Kornélia Černá. Foto - NMH

Špecializovaný trestný súd v Pezinku v piatok uznal dve bývalé funkcionárky finančnej správy vinnými za prijímanie úplatku.

Ide o Kornéliu Černú a Denisu Židovú. Černá bola vedúcou obstarávania, Židová viedla oddelenie právnych služieb.

Peniaze im v roku 2018 podľa súdu odovzdal niekdajší prezident finančnej správy František Imrecze. Na súde už skôr vypovedal, že malo ísť o poďakovanie za spoluprácu a včasnú úhradu faktúr firme Allexis. Finančnej správe dodávala analytické a kontrolné informačné systémy.

Nešlo o oficiálne odmeny z rozpočtu inštitúcie. Imrecze o peniaze pre kolegov podľa súdu požiadal majiteľa Allexis podnikateľa s informačno-komunikačnými technológiami Michala Suchobu. Černej podľa súdu Imrecze dal 20-tisíc, Židovej 30-tisíc eur.

„Prokurátor jednoznačne presvedčil súd, že veci sú tak, ako sú napísané v obžalobe. Presvedčil súd, že obžalované spáchali túto trestnú činnosť,“ uviedol sudca Milan Cisarik.

Obe odsúdil na tri roky odňatia slobody s päťročným podmienečným odkladom. Navyše ich potrestal aj peňažným trestom (Židová 45-tisíc, Černá 30-tisíc eur), päťročným zákazom činnosti vo verejných inštitúciách a výchovnými opatreniami – Židová sa má podrobiť protikorupčným školeniam a Černá sa má zúčastniť piatich pojednávaní v akýchkoľvek korupčných kauzách.

Obžalované vinu odmietajú. Proti rozsudku sa na mieste odvolali. Rozhodnutie preto nie je právoplatné a prípad sa dostane pred trojčlenný odvolací senát Najvyššieho súdu.

Stačila jediná výpoveď

Aj keď rozsudok nie je právoplatný, zrejme ovplyvní verejnú diskusiu i ostatné trestné konania, kde vystupujú prevažne spolupracujúci svedkovia.

Ide totiž o prvý protikorupčný trestný súdny proces po roku 2018, kde súd uznal vinu obžalovaných na základe jediného priamo dôkazu – a to výpovede spolupracujúceho svedka Imreczeho. Obhajoba však upozorňovala, že sú v nej početné nezrovnalosti.

„Súd súhlasí, že jediným priamym dôkazom je výsluch Františka Imreczeho,“ informoval sudca Cisarik. „Ďalšie dôkazy boli nepriame. Síce tvoria určitý celok, ale na ich základe by určite nebolo možné uznať vinu obžalovaných,“ dodal.

Protirečenia v svedectvách Imreczeho a Suchobu proti Černej a Židovej sudca vyhodnotil ako nevýznamné a uveril Imreczemu. „Keď sú rozdiely vo výpovediach, neznamená to, že jedna z osôb klame,“ povedal.