Oligarcha Široký sa rozviedol. Upratuje v živote aj podnikaní

Predal Slovan, Váhostav aj Pharos. Rozviedol sa. Vilu daroval deťom.

Oligarcha Široký sa rozviedol. Upratuje v živote aj podnikaní
Juraj Široký si nechal vilu na Bahamách postaviť v roku 2012, ale už v roku 2019 ju tamojšej realitná kancelária ponúkala na predaj. Bahamy do Európy nevydávajú podozrivých z ekonomickej kriminality. Podľa úniku dokumentov Panama Papers mal výstavbu vily zastrešovať Širokého právnik Daniel Futej a použité pri tom mali byť dividendy zo zdravotnej poisťovne Dôvera. Foto - Damianos Sotheby’s International

V minulosti patril Juraj Široký ku skupine najvplyvnejších podnikateľov na Slovensku, ktorá si mala peniazmi zaistiť vplyv na verejných funkcionárov. Dostali pomenovanie oligarchovia.

Posledné tri roky o Širokom počuť najmä v súvislosti s postupným rozpredajom jeho podnikateľských aktivít. V podnikateľských kuloároch sa dokonca šíria zvesti, že natrvalo opustil Slovensko a uchýlil sa do svojej vily na Bahamách v Karibskom mori.

Ťažko povedať, či je to pravda, lebo Širokého bahamská vila v tamojšej štvrti Old Fort Bay sa ešte v roku 2019 objavila v ponuke realitnej kancelárie Damianos Sotheby’s International. Na diaľku sa nedá overiť, či ju predal, pretože nahliadnuť do bahamského katastra je možné iba pri osobnej návšteve.

Aj keby, na Bahamách má druhú nehnuteľnosť v inej štvrti Lyford Cay.

Juraj Široký predal Pharos, namiesto obchodov bude logistický park
Starostovia žiadajú, aby investor dostaval nadjazd do Ružinova a spojenie s diaľnicou D1, ktoré sľuboval pôvodný developer.

Kým časť zdrojov Širokého kroky pripisuje jeho veku (má šesťdesiatosem rokov) a súvisiacej zmene priorít, iní hovoria, že je v tom aj obava z protikorupčných trestných stíhaní, ktoré naštartovala vražda novinára Jána Kuciaka v roku 2018. Rozpracovaný vraj má byť Široký aj jeho štyridsaťtriročný syn Juraj.

Dôsledky vyšetrovaní sa ich rodiny už teraz nepriamo dotýkajú. Širokého štyridsaťročná dcéra Dana je totiž vydatá za syna Jozefa Brhela, ktorý je v prípade Mýtnik obžalovaný za porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a korupciu v súvislosti s nákupmi informačných systémov finančnou správou.

💡
Bezplatná verzia tohto článku je dostupná na webe Plus 7 dní.

Rozviedol sa

Široký ešte koncom minulého roka daroval deťom rozľahlú vilu s tenisovým kurtom a bazénom. Predtým sa objavila v ponuke na realitných portáloch.

Vila má meno Harvard. Pravdepodobne po Harvardských investičných fondoch, ktoré vznikli v rámci kupónovej privatizácie a ich slovenskú vetvu Široký v 90. rokoch viedol. Dodnes vierohodne nevyvrátil podozrenie, že svojim českým kamarátom Borisovi Vostrému a Viktorovi Koženému pomáhal s tunelovaním.

No kým Vostrý a Kožený sú právoplatne odsúdení a pred trestom sa skrývajú na Bahamách a v Belize, vyšetrovanie Širokého slovenská prokuratúra v minulosti zastavila.

  • Ak ešte neodoberáte môj newsletter Bez názvu, môžete sa prihlásiť na jeho odber za akciovú cenu 3,90 eura/mesiac počas prvých 6 mesiacov odberu. Využite ponuku na tomto odkaze. Úplný prístup k obsahu adamvalcek.sk si môžete kúpiť za akciovú cenu 7,90 eur/mesiac na prvých 6 mesiacov na tomto odkaze (namiesto 20 eur/mesiac).

V susedstve vily Harvard ešte v roku 2019 začala rásť úplne nová rezidencia. Kedysi tam bol trávnatý pozemok, ktorý bol súčasťou areálu Harvard. Teraz už táto nová rezidencia patrí Zlatici Širokej.