Má vôbec pripojenie na web? pýtal sa sudca, keď chceli 77-ročnému brať počítače

Prečo Harabin ml. nepovolil domovú prehliadku v kauze vyhrážania moderátorke RTVS?

Má vôbec pripojenie na web? pýtal sa sudca, keď chceli 77-ročnému brať počítače
Okresný súd Bratislava I odtajni rozhodnutie o nevydaní príkazu na domovú prehliadku potom, čo podklady k prípadu odtajnili polícia a prokuratúra.

Ešte začiatkom marca sa na internete a  v  médiách zosypala kritika na sudcu Okresného súdu Bratislava I  Branislava Harabina. Polícia totiž zverejnila informáciu, že chcela prehľadať dom 77-ročného dôchodcu z  Poltára, ktorý je podozrivý, že sa telefonicky vyhrážal moderátorke RTVS Marte Jančkárovej. Súd však domovú prehliadku nepovolil. Odôvodnenie bolo až doteraz utajené.

V  prípade rozhodoval práve Harabin, ktorý bol v  tom čase na súde v  pohotovostnej službe. Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Ľubomír Daňko k  tomu vtedy dodal, že dôchodca bol podľa nich nebezpečný, pretože mal doma legálne držanú strelnú zbraň. Polícia penzistu síce zadržala, zaistila mu zbraň, ale nakoniec ho bez obvinenia prepustila na slobodu.

Harabinovo rozhodnutie sa však napriek tomu nestretlo s  pochopením. On sa k  nemu nevyjadroval. Ani nemohol, pretože informácie o  nezrealizovaných domových prehliadkach ostávajú utajené.

Národná kriminálna agentúra a  Okresná prokuratúra Bratislava I  však ešte v  druhej polovici marca rozhodli o  odtajnení podkladov o neschválenej prehliadke. Okresný súd Bratislava I  preto odtajnil aj Harabinovo rozhodnutie a teraz mi ho sprístupnil podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Rozprávať o nepovolenej domovke vraj bolo v poriadku, Harabin ml. sa brániť nemôže
Keď sudca príkaz nevydá, proces ostáva utajený. Polícia tvrdí, že zverejnením informácie zákon neporušila.

Polícia na rybačke

Vyplýva z neho, že v  tomto prípade mohlo ísť zo strany polície a  prokuratúry o  niečo, čo právnici nazývajú rybárskou výpravou. Ide o prehliadky, pri ktorých orgány presadzovania práva vopred poriadne nevedia, čo hľadajú, no berú takmer všetko. Vďaka tomu sa zvyčajne stáva, že nájdu niečo zaujímavé pre ďalšie vyšetrovanie a potom sa práve tým snažia prehliadku spätne ospravedlniť.

Správne to má byť však tak, že keď chce polícia niekomu prehľadať domov, najprv musí prokuratúre a  súdu vysvetliť, čo konkrétne tam bude hľadať, prečo si myslí, že sa také čosi bude v  nehnuteľnosti nachádzať, a prečo je to dôležité pre vyšetrovanie.