Prečo súd odmietol obžalobu na Výboha (podrobnosti)

Výbohovi nedoručili obvinenie, ani ho nevypočuli, kritizuje doterajšie vyšetrovanie sudca Truban. Prípad ide na Najvyšší súd.

Prečo súd odmietol obžalobu na Výboha (podrobnosti)
Miroslav Výboh. Zdroj - MiddleCap Group

Špecializovaný trestný súd odmietol obžalobu na vplyvného podnikateľa z éry Smeru Miroslava Výboha, pretože v doterajšom trestnom stíhaní našiel „závažné procesné chyby“. Rozhodnutie potvrdzuje pochybnosti, na ktoré Výbohovi obhajcovia upozorňujú od augusta 2021.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vtedy podnikateľa, ktorý je priateľom predsedu Smeru Roberta Fica, obvinila pre údajné prijatie úplatku 150-tisíc eur v súvislosti s legislatívnym procesom k virtuálnej registračnej pokladnici.

V dôkazoch proti nemu sú však viaceré nezrovnalosti. K nim sa súd teraz nevyjadril. Riešili by sa, ak by v kauze začalo hlavné pojednávanie.

Chyby, ktoré si súd všimol teraz, nie sú drobnosti. M. Výboh je trestne stíhaný už takmer dva roky, ale doteraz mu nebolo riadne doručené obvinenie, vyčíta súd polícii a špeciálnej prokuratúre. Za ten čas nebol k obvineniu vypočutý a orgány činné v trestnom konaní sa o jeho výsluch ani nepokúsili, vyplýva z rozhodnutia. Neskôr podľa súdu pochybili, pretože podnikateľa stíhali v neprítomnosti akoby bol na úteku.

S orgánmi činnými v trestnom konaní pritom viackrát priamo komunikoval. Dokonca im oznámil adresu trvalého pobytu v Monaku, aby mu tam poslali obvinenie. Neurobili to. Inú písomnosť mu tam však poslali a bola prevzatá.

Podnikateľ odišiel zo Slovenska pred vyše dekádou, podnikateľské aktivity má v rôznych krajinách a momentálne sa zdržiava v Spojených arabských emirátoch.

Výpovede proti Výbohovi nesedia
Inšpekcia zatiaľ nerieši podozrenie z koordinácie svedectiev v prípade Mýtnik 3.

Na začiatok?

Ak odmietnutie obžaloby potvrdí Najvyšší súd, celé trestné stíhanie sa dostane na začiatok. Výsluchy svedkov z doby, keď bol obvinený stíhaný v neprítomnosti bez toho, aby na to boli riadne dôvody, sú totiž nepoužiteľné a treba ich zopakovať.

Špecializovaný trestný súd pri odmietnutí obžaloby skritizoval, že vyšetrovateľka prípadu Monika Barčáková z NAKA obhajcom nedovolila klásť kritické otázky kľúčovému spolupracujúcemu svedkovi – bývalému prezidentovi finančnej správy Františkovi Imreczemu.

Rozhodnutie o odmietnutí obžaloby nie je právoplatné. Prokurátor s ním nesúhlasí a podal proti nemu sťažnosť. Rozhodne o nej Najvyšší súd.