Čurillovci sú ochotní vysvetľovať nahrávky svojich rozhovorov pred Súdnou radou

Chcú hovoriť aj o podozreniach z vlastného trestného stíhania. V minulosti si Súdna rada v rovnakej situácii nesudcov nezavolala. Ak by však názor zmenila a nahratých policajtov pozvala, bude to bez verejnosti.

Čurillovci sú ochotní vysvetľovať nahrávky svojich rozhovorov pred Súdnou radou
Ján Čurilla (vľavo) a jeho obhajca Peter Kubina (Foto - TV Joj a Media Freelancers)

Policajti okolo vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Čurillu sú pripravení prehovoriť pred ad hoc komisiou, ktorú v utorok zriadila Súdna rada.

Preveriť má podozrenia z vládnej brožúry Únos spravodlivosti, ktoré vyplývajú zo zachytených rozhovorov medzi J. Čurillom, jeho kolegom vyšetrovateľom Pavlom Ďurkom a ďalšími policajtami. Uviedol to ich obhajca Peter Kubina z advokátskej kancelárie Dentons. 

„Nevedia, kto má službu?“ Súdna rada ide skúmať, či vyšetrovatelia NAKA mali dohody so sudcami
Pred piatimi rokmi vznikla komisia pre preverenie Threemy Mariana Kočnera. Teraz ju zriadili, aby preskúmala podozrenia o vplyve policajtov a prokurátorov na sudcov.

Publikácia na základe odpočúvaní kancelárií vyšetrovateľov NAKA a ich komunikácie cez mobilnú aplikáciu WhatsApp opisuje napríklad podozrenia, že policajti okolo J. Čurillu vyčkávali s vznesením obvinenia a zadržaním obvineného podľa toho, ktorý sudca má službu na Špecializovanom trestnom súde.

V brožúre je citované aj odpočúvanie, kde policajti zmieňujú existenciu dohody medzi prokurátormi Úradu špeciálnej prokuratúry a dvomi sudcami Špecializovaného trestného súdu, aby konkrétny obvinený ostal vo väzbe napriek tomu, že všetci vedeli, že je v nej nezákonne a preto by mal byť okamžite prepustený.

Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala už v roku 2022 odmietol výroky, že by sa dal vybaviť ktorýkoľvek sudca tohto súdu. „Dôrazne sa ohradzujem voči tomuto tvrdeniu,“ vyhlásil.

💡
Článok je dostupný aj všetkým čitateľom trend.sk.

Kočnera sa na Threemu nepýtali

Ad hoc komisia si pravdepodobne vyžiada od policajnej inšpekcie informácie z odpočúvaní, aby tvrdenia vo vládnej publikácii overila. Ak zistí, že sú naozaj podložené, môže odporučiť disciplinárne stíhanie konkrétnych sudcov. 

„Očakávame, že komisia umožní klientom vyjadriť sa, ak si skutočne vyžiada výsledky odpočúvania a iné dôkazy zhromaždené Úradom inšpekčnej služby, ktoré zachytávajú údajné prejavy klientov a ak by ich chcela použiť na vyvodzovanie disciplinárnej zodpovednosti sudcov,“ uviedol P. Kubina.

Upozorňuje, že ani policajná inšpekcia nemá stotožnené všetky nahraté osoby a vyjadrenia nahratých policajtov sú preto podľa neho nevyhnutné na objektívne objasnenie obsahu nahrávok.

Podrobnosti o zamýšľaných úkonoch päťčlennej ad hoc komisie budú známe najskôr na budúci týždeň, Súdna rada ju totiž zriadila iba v utorok a bolo to nečakané. Zasadnutia komisie budú podľa rokovacieho poriadku Súdnej rady neverejné.