Poďakovanie, škandalózna nahrávka a Vážneho nejednoznačný neúspech

Týždenný newsletter Bez názvu z 23. apríla 2023.

Poďakovanie, škandalózna nahrávka a Vážneho nejednoznačný neúspech
Týždenný newsletter Bez názvu z 23. apríla 2023.

Dobrý deň,

toto vydanie newslettra Bez názvu netradične dostali aj tí používatelia adamvalcek.sk, ktorí už nie sú jeho predplatiteľmi, ale v uplynulom roku nimi boli. Prvé vydanie som odoslal 1. apríla 2022.

V sobotu boli zverejnené nominácie na Novinársku cenu, ktorá je na Slovensku považovaná za najprestížnejšie ocenenie žurnalistickej práce a séria newslettrov Bez názvu získala nomináciu v kategórii Písaná žurnalistika - komentár.

Chcem Vám poďakovať, že ste predplatiteľom adamvalcek.sk alebo ste ním kedykoľvek v uplynulom roku boli a tak ste podporili alebo ešte podporujete tento newsletter. Umožnili ste mi slobodnú novinársku tvorbu. Bez ohľadu na to, či ste si predplácali iba newsletter alebo všetky články. Každé predplatné je dôležité.

Aj v prípade, že nominácia sa nakoniec nepremení na víťazstvo, vnímam to ako spätnú väzbu, že táto tvorba je naďalej kvalitatívne konkurencieschopná. Už vlani som získal novinársku cenu Literárneho fondu za analytický text o chybách v jednom z obvinení v kauze Mýtnik, ktorý vyšiel ako prvý na tomto webe.

Predplatitelia projektu adamvalcek.sk by sa pokojne zmestili do dvoch diaľkových autobusov, ale projekt si napriek tomu zachováva mienkotvornosť – za ten rok sa k niektorým vydaniam vyjadrovali viacerí stakeholderi, veď nakoniec k predplatiteľom patria alebo patrili úspešní podnikatelia, riaditelia veľkých firiem, viacerí proreformní bývalí ministri, ale tiež advokáti, prokurátori, vyšetrovatelia či sudcovia. Samotný newsletter je predplatiteľmi často preposielaný v rámci ich sociálnych bublín, čo ma teší. Plním si cieľ, ktorý som si dal na začiatku osamostatnenia, písať síce pre užšiu skupinu ľudí, ale zachovať si relevanciu. Dôležitou súčasťou toho sa vlani stala spolupráca s vydavateľstvom News and Media Holding, vďaka ktorej sa obsah newslettra dostáva k širšiemu okruhu čitateľov prostredníctvom webu trend.sk a niektoré ostatné články vychádzajú na webe Plus 7 dní.

Ďakujem.

Ak by ste si chceli opätovne predplatiť iba samotný newsletter alebo poznáte niekoho, koho by mohol osloviť, na tomto odkaze to môžete urobiť za 3,90 eura mesačne alebo 39 eur ročne.

V konkrétnej nominovanej sérii vyšli prinajmenšom tieto dve vydania Bez názvu:


Newsletter bol v pondelok 24. apríla 2023 o 19:10 hod. aktualizovaný o odkazy na Aktuality.sk a Denník N, ktoré ponúkajú odlišnú interpretáciu nahrávky než tú, ktorú predostieram nižšie. Neskôr o 23:00 hod. bol aktualizovaný o odkaz na doslovný prepis nahrávky a následne v stredu 26. apríla o 11:35 hod. o odkaz na celý zvkový záznam.

„Vieme detaily. Porozmýšľajte...“

Politická strana Smer vo štvrtok zverejnila dva krátke útržky z neoficiálneho rozhovoru medzi skupinou policajtov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) okolo vyšetrovateľa Jána Čurillu a trestne stíhaným bývalým prezidentom finančnej správy Františkom Imreczem, ktorý je kľúčovým spolupracujúcim svedkom NAKA a špeciálnej prokuratúry proti bývalým verejným funkcionárom a vplyvným podnikateľom z éry Smeru.

Kanceláriu NAKA legálne odpočúvala policajná inšpekcia pre podozrenie, že dochádza k manipulácii vyšetrovaní. Záznamy odpočúvania už dlhšie unikajú na verejnosť. Predseda Smeru Robert Fico tvrdí, že ich dostávajú anonymne a tak to podľa neho bolo aj teraz.

Čo tvrdí Fico. Predseda Smeru vo štvrtok vyhlásil, že dva útržky z debaty s Imreczem dokazujú, že v kauze nazvanej Súmrak klame vo výpovedi proti nemu a exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Imrecze svedčí, že spolu s riaditeľom daňovej kriminálky Ladislavom Makóom v roku 2017 špičkám Smeru neoprávnene poskytli informácie o daňovej afére firmy bývalého prezidenta Andreja Kisku KTAG, ktoré strana následne použila v politickom zápase s Kiskom.

„Nie, počkajte, ešte raz, tu si musíme hovoriť pravdu. Pamätám si stretnutie u Fica v kancelárii, kde bol aj Kaliňák, kde som bol s Makóom a niečo sme riešili. Stopercentne sme nepreberali spis Kisku. To, to viem odprisahať hej, že som nevidel daňový spis na stole, z ktorého by sme čítali. To stopercentne viem odprisahať. Aj to, že neviem kto unikol dáta z toho spisu, hej,“ hovorí Imrecze na nahrávke.

Jej symbolom sa však pravdepodobne stane zmienka o striebornom Volkswagene Passat. Policajti totiž Imreczemu opakujú, že oni vedia, ako to naozaj bolo na stretnutí s Ficom a Kaliňákom. Usilujú sa, aby si na to Imrecze na základe ich informácií spomenul.

„Bolo trošku nasnežené, došli ste na striebornom Passate, buď vy alebo niekto druhý,“ hovorí jeden z policajtov. „Strieborný Passat ja som nikdy nepoužíval,“ oponuje Imrecze. „Niekto druhý hovorím, bolo tam viac osôb naraz, medzi ktorými ste mali byť aj vy,“ dopovedá policajt.

Imrecze si však na mieste na nič také nespomenul. V neskoršej oficiálnej výpovedi proti Ficovi a Kaliňákovi už uviedol: „Na stretnutie sme išli následne v služobnom aute Makóa, určite to bol Volkswagen Passat a myslím si, že striebornej farby.“

Čo nahrávka nedokazuje. Podľa Fica nahrávka dokazuje, že obvinenie v kauze Súmrak je od základu vymyslené. To sa však na základe dvoch krátkych útržkov nedá povedať.

Predseda Smeru vo štvrtok opakovane vyhlásil, že novinárom, ktorí o to prejavia individuálny záujem, pustia celý záznam, ktorý dostali od anonyma. Ešte vo štvrtok som o to požiadal a v piatok mi ho hovorca Smeru Ján Mažgút pustil. Zverejnené útržky pochádzajú z asi dvadsať minút dlhej nahrávky, ktorá zachytáva celé stretnutia Imreczeho s policajtami – začína ich príchodom do odpočúvanej kancelárie a končí odchodom z nej.